Případ Vrbětice

"Vrací se mi ten strach!" Lidé z Vrbětic vzpomínají na exploze skladů

Petr Zapletal
Petr Zapletal
18.4. 2021 21:33
Téma:

Teprve loni na podzim ukončily složky integrovaného záchranného systému zásah ve Vrběticích. Lidé z okolí nemohli několik let na své pozemky. Munice byla totiž výbuchy rozmetána na kilometry daleko. Vzpomínky na dobu těsně po explozích se jim v souvislosti s ruskou stopou ve vyšetřování znovu vybavují.  

Sychravé počasí obyvatele Vrbětic v neděli odpoledne netáhlo na zahrádky, zato vyrazili na mši. A cestou do kostela mezi sebou probírali zprávu, že za výbuchy v muničním areálu mohou být Rusové.    

 

Mnozí přiznali, že se jim hrůzná scéna, kdy se z okolních lesů ozývaly mohutné detonace, znovu vybavila.

 

"Tady s touto kauzou se ty myšlenky zase vrací. Ten strach. Vzpomínky na ten strach," řekla obyvatelka obce. "Já si vzpomínám, že když to poprvé vybuchlo, stáli jsme v kuchyni. Ten barák se tak otřepal, že jsem myslela, že spadneme do sklepa," dodala další.

 

 

Sobotní vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra Jana Hamáčka (za ANO) překvapilo i starostu Vlachovic - Vrbětic. Už nepočítal, že se viníky podaří najít.

 

"Je to pro mě samozřejmě překvapující, až šokující zpráva. Dokonce od politiků v minulosti zaznělo, že nebudeme znát žádného viníka," řekl televizi Nova starosta obce Zdeněk Hověžák.

 

Především starší obyvatelé obce měli v neděli poměrně radikální názory. Spojení explozí muničních skladů s dvojicí ruských agentů nevěří.

 

 

Čištění vrbětického areálu od rozmetané munice se protáhlo až do roku 2020. Odhaduje se, že tyto práce vyšly na jednu miliardu korun.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

drz TN.cz