Počasí

Výstraha: Jihovýchod Česka potrápí extrémní ledovka! Vydatně nasněží

Ledovka a sníh na silnici
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková, Jan Houška
Aktualizováno 7. 2. 2021 11:49
6.2. 2021 11:41
Téma:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před sněhem a velmi silnou ledovkou. Výstraha před sněžením platí od nedělních osmnácti hodin až do pondělních devíti hodin ráno. Sníh i ledovka potrápí většinu republiky.

Meteorologové předpovídají, že by do pondělního rána mohlo napadnout až 20 centimetrů mokrého a těžkého sněhu. Vyhlásili žlutý, tedy nízký stupeň nebezpečí, a to od nedělních 18:00 až do pondělních 9 hodin ráno ve Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

 

"Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," informuje Český hydrometeorologický ústav.

 

 
Důležité je hlavně nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy. Nutné jsou podle meteorologů také zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách je třeba dodržovat pokyny Horské služby.


Od sobotního večera hrozí na většině území Česka bezprostřední tvorba ledovky při mrznoucím dešti. Meteorologové navíc zpřísnili výstrahu pro Jihomoravský a Zlínský kraj, kde se může tvořit velmi silná ledovka. V platnosti je od sobotních 20 hodin do pondělních osmi hodin ráno.

 

 

Odborníci upozorňují, že chůze i jízda autem může být téměř nemožná. Hrozí tak nebezpečí četných úrazů při chůzi a vysoká nehodovost. "Možné lámání větví stromů. Doporučuje se omezit vycházení ven a jízdy autem jen na nezbytné případy. V případě nutnosti jízdy sledovat dopravní zpravodajství a jezdit mimořádně opatrně. Počítat s výrazným prodloužením doby jízdy,“ dodává ČHMÚ.

 

VÝSTRAHA PŘED SNĚHEM:

 

 

 

VÝSTRAHA PŘED LEDOVKOU:

 

 

 

Před silnou ledovkou varují odborníci v Jihočeském, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Zde platí výstraha od sobotních 20 hodin do pondělních tří hodin ranních.

 

Ledovka od sobotních 20:00 do nedělních 18:00 potrápí také Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

 

V Česku se zvedaly hladiny řek. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

Související témata:
TN.cz