Koronavirová epidemie

WHO kritizuje českou vládu. Babiš se vzteká: Ať mlčí, ani nevěděli, že je pandemie

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
8.9. 2020 11:03
Téma:

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje epidemiologickou situaci v Česku za znepokojivou. Koronavirus se šíří rychleji než na jaře, přibývají stovky nových případů denně. Vláda uvažuje o výrazném omezení trasování, to však odborníci z WHO vnímají jako chybu. Proti jejich vyjádření se později ohradil premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Česko má přes 8400 aktivních případů. Za pondělí laboratoře zaznamenaly 563 nově nakažených. A vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) předeslala, že by se trasování kontaktů infikovaných mohlo omezit pouze na těžké případy.

 

Takový krok už předem kritizuje česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Epidemiologickou situaci v Česku považuje za znepokojivou. "Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy," uvedla WHO na facebooku.

 

Pražská hygienická stanice v pondělí vuedla, že její trasovací kapacity dosáhly vrcholu. Až 30 procent pozitivních lidí prý zůstává bez identifikace. Zamýšlený postup vlády pokládá WHO za nesprávný.

 

 

"Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné. Jedná se o naprostý základ, který musí být úřady schopné zajistit. Zaměstnanci a zaměstnankyně krajských hygienických stanic jsou skutečnými hrdiny této pandemie a neodkladně potřebují výraznou pomoc," vyzývá WHO.

 

Podle odborníků z WHO nemá testování, trasování ani izolace žádnou alternativu. Češi by neměli brát pokračující koronavirovou pandemii na lehkou váhu a dělat všechno proto, aby snížili riziko nákazy.

 

"Hygiena rukou, etiketa při kýchání a smrkání, dodržování fyzické vzdálenosti od ostatních, vyhýbání se přeplněným a uzavřeným prostorům se špatnou ventilací, správné používání roušek tehdy, kdy odstup od druhých není možný, snižují riziko infekce," apelovala organizace.

 

 

Babiš se proti vyjádření WHO ohradil. "Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet," rozčílil se premiér na twitteru.

 

 

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je předčasné dělat závěry před definitivním rozhodnutím. ""Započatá diskuse o změně systému trasování je vysoce odborná. Nechceme zastavit trasování, chceme ho zefektivnit. Navyšujeme kapacity KHS a laboratoří. Děláme maximum, abychom udrželi epidemii pod kontrolou," tvrdí.

 

 

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) přislíbil, že by s trasováním mohli pomoct policisté. Ti mají přitom dlouhodobě podstav. ""K aktuální debatě o trasování - pokud by bylo třeba dále posilovat kapacity hygienické služby, nabízíme po dohodě s Janem Švejdarem příslušníky Policie ČR," uvedl na twitteru.

 

Od začátku epidemie se v Česku potvrdila nákaza u 28 716 lidí, z toho 19 855 se jich už vyléčilo. V nemocnicích je momentálně 214 pacientů, 437 lidí v souvislosti s Covid-19 zemřelo.

 

Podívejte se na rozhovor o situaci s ministrem Adamem Vojtěchem: 


 

TN.cz