lety na krétu

Za zpoždění letadla dostanou lidé 10 tisíc! Kdy žádat o odškodné?

Letiště v Pardubicích - 2
Zdroj: TV Nova
Lidé, kteří čekali na zpožděné letadlo v Pardubicích

V přepočtu více než 10 tisíc korun dostanou jako odškodění turisté, kteří začátkem července uvízli kvůli porouchaným letadlům společnosti Travel Service na Krétě. Na letišti strávili desítky hodin.

Stovky lidí zůstaly začátkem prázdnin uvězněny na letišti v Herakliónu na Krétě. Cestující letící do Prahy čekali zhruba 13 hodin, lidé, kteří letěli do Brna, se domů dostali po více jak 28 hodinách od plánované doby letu. Zpoždění měl také let z Pardubic do Herakliónu, činilo 25 hodin

 

Za to jim podle evropské legislativy náleží odškodnění. V případě řeckých letů mezi všemi třemi českými městy jde o finanční náhradu za více jak tříhodinové zpoždění, které v dané vzdálenosti mezi Herakliónem a ČR činí až 400 euro.

 

Na to, že cestující skutečně více než deset tisíc korun dostanou, upozornil web iDnes. A potvrdil to také samotný Travel Service. O otřesném zážitku cestujících si můžete více přečíst tady.

 

Víte, kdy máte na odškodnění nárok?

Čekání na zpožděný spoj je nepříjemné, kompenzace tak může být milým bolestným. Ve většině případů si ale o něj musíte říct sami. "Náhradu můžete požadovat, pokud se let zpozdí o více než 3 hodiny, je zrušen, ale vy jste o tom nebyli včas informováni nebo v případě, že byl váš let přesměrován. Nastat může i situace, kdy počet prodaných letenek překročí kapacitu pasažérů v letadle. Samozřejmě, že i v této situaci máte právo na nápravu. Pokud vám tedy nebude zařízen jiný let, adekvátní vašemu původnímu," radí Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

 

 

Pokud o kompenzaci žádáte, musíte zdůvodnit, že se chyba stala na straně letecké společnosti. Pokud bylo zpoždění zapříčiněno například špatným počasí, živelnou pohromou či stávku, vinu letecká společnost nenese.

 

V případě, že dopravce zruší let více než 2 týdny před odletem, vzniká nárok na dostupný náhradní let. Pokud společnost nenajde odpovídající náhradní let, musí vrátit částku v plné výši. Je-li doba kratší, musí letecká společnost navíc vyplatit paušální finanční kompenzaci.

 

"V případě, že zpoždění nepřesáhlo 24 hodin, ale bylo delší než 3 hodiny, vzniká opět právo na kompenzaci. Podobně to funguje i v případě, že nestihnete navazující let. Musí vám být zajištěn let v co nejbližším termínu," říká Trejbal. V případě, že je nástup na palubu letadla odepřen z důvodu překročení kapacity, ačkoliv máte platnou letenku, platí stejná pravidla jako u letu zrušeného.

 

Kromě délky zpoždění se výše kompenzace odvíjí také od letové vzdálenosti. Pokud je váš let vzdálen do 1500 km, kompenzace bude činit maximálně 250 euro. Při vzdálenosti 1500 – 3500 km se pohybuje do 400 eur. Maximální finanční odškodnění dosahuje až 600 euro.


Podívejte se na reportáž z letiště, kde uvízly stovky českých turistů:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

mom TN.cz