Moje země

Začalo sčítání ptáků na krmítkách. Jak ho jednoduše vyrobit? NÁVOD

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť, Tatiana Skoumalová
8.1. 2021 21:34
Téma:

V Česku začalo v pátek celorepublikové sčítání ptáků na krmítkách. Zapojit se může každý, kdo ho má na zahradě nebo se k němu dostane třeba v parku. Můžete si ale vyrobit vlastní krmítko z věcí, které máte běžně doma.

"Stačí tento víkend od 8. do 10. ledna pozorovat ptáky na vlastním krmítku, člověk hodinu pozoruje ptáky, kteří přilétají a napíše si počty, od kterého druhu tam kolik přilétlo," vysvětlil Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku. Výsledky je pak potřeba zaslat přes tento formulář.

 

Odborníci díky tomu získají informace o počtu a druzích ptáků, kteří se v Česku během zimy slétají na krmítka. Některé druhy prý u nás vymírají. "U zvonků je ten pokles markantní, jsou to opravdu desítky procent. V minulosti byla běžná hejna 30 až 40 zvonků na krmítku, dneska když lidé hlásí pět, tak je to úspěch," prohlásil ornitolog Václav Beran.

 

 

Pokud byste se chtěli do sčítání zapojit i vy, ale ještě nemáte krmítko, máme pro vás pár tipů na jeho výrobu. Stačí pouze zavařovací sklenice, provázek a vařečka. Provázkem přivážete vařečku ke sklenici a máte krmítko. Podívejte se, jak na to, v reportáži výše.

 

Anketa

Krmíte ptáky?

Hlasovalo 355 lidí.
Další jednoduchá krmítka, která se dají vyrobit, jsou tuková. Zkrátka a jednoduše rozpustíte nějaký tuk -například kokosový nebo třeba i hovězí, dáte do něj nějaká semínka, provázek a necháte ztuhnout. Pak už stačí jen zavěsit.

 

Krmítko můžete vytvořit i z pomeranče. Stačí ho vymačkat, do slupky nasypat semínka ideálně i v nějakém loji a po stranách propíchnout. Do děr patří provázek na zavěšení, můžete vytvořit i další otvory na klacík, který může sloužit jako bidýlko. Jen je potřeba pak kontrolovat, aby slupka neshnila.

 

 

Jako základ k výrobě krmítka se dá použít i kokosová skořápka nebo menší květináč. Připevněte na něj provázek k zavěšení na větev a pak už stačí jen naplnit krmnou směsí a zavěsit na vhodné místo.

 

 

Krmítko by mělo být alespoň 1,5 metru nad zemí. Je do něj potřeba krmení doplňovat pravidelně, protože si ptáčci zvyknou, že u vás vždy potravu najdou. Kdo nemá zahradu, může krmítko umístit na balkon. Pokud je krytý, nemusí mít krmítko ani vlastní stříšku, stačí jednoduchý dřevěný tác.

TN.cz