Servisní Slovinsko

Žádné zdržování! Slovinsko dalo Čechům jasná pravidla na cestu zemí

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
3.7. 2020 19:59
Téma:

Cestovní doklad, potvrzení o ubytování a zbytečně neztrácet čas. Můžete jen natankovat, dát si jídlo, nebo si dojít na záchod. To je ve zkratce manuál pro Čechy, chystající se na cestě k moři projet Slovinskem. Tamní vláda tvrdí, že vyřazení České republiky ze seznamu bezpečných zemí nebude mít velký vliv na tranzit přes jejich zemi. Přesto je z toho řada lidí nervózní.

Čtyřicet minut. To je čas, který za ideálních podmínek stačí k průjezdu Slovinskem. Jenže letos to může být trochu o nervy. Slovinci vzali Čechům zelenou.

 

Projet zemí naštěstí můžeme. Má to ale několik ALE. Za prvé bychom si měli k občankám či pasům přibalit potvrzení o ubytování v Chorvatsku, nebo o zaplaceném zájezdu do Chorvatska.

 

Při průjezdu budeme smět tankovat a dojít si na záchod či na jídlo. Ale 15 eur, tedy asi 450 korun za týdenní, nebo dvojnásobek za měsíční známku, si Slovinci neodpustí. Na přejezd země máme 12 hodin.

 

 

Jenže stát se může leccos. Kolony, poruchy, defekty. "To budeme řešit ad hoc. Občasné se na nás mohou v klidu obrátit," tvrdí Juraj Chmiel, český velvyslanec ve Slovinsku. Jak přesně budou Slovinci kontrolovat, zda už máme být ze země pryč, není zatím jasné.

 

Cesta přes Slovinsko je zatím volná. Jaké kudy vede objížďka?

 

Vlaků se opatření nijak dotknout nemá. Přepravce, který od začátku týdne zajišťuje spojení s chorvatskou Rijekou, tvrdí, že vše pojede podle jízdního řádu. "My jsme akorát omezili prodej jízdenek do stanice Lublaň, než se vyjasní situace," říká dopravce.

 

 

Ačkoli cesta reportéra TV Nova Slovinskem proběhla v klidu a hranici projel téměř bez zastavení, poslední vývoj řadu lidí znervóznil. Přemýšlejí, jestli vůbec vyrazit.

 

Nikdo neřekl, co bude při návratu. Bude třeba cestovat přes Maďarsko? Zavřou Maďarsko? Budou turisté muset zůstat v Chorvatsku? Nikdo neví. Nezbývá než to zkusit, nebo sedět doma.

kvo TN.cz