Tajemná stavba

Záhada Stonehenge rozluštěna! Vědci zjistili, odkud jsou kameny

Stonehenge
Zdroj: Getty Images
Stonehenge skýtá mnoho tajemství
Téma:

Vědcům se podařilo alespoň částečně objasnit záhadu kamenného komplexu Stonehenge. Tým geologů zjistil přesné místo, odkud obrovské balvany pocházejí.

Snad žádná památka neskýtá tolik tajemství jako jihoanglický areál Stonehenge. Vědci netuší ani to, k jakým účelům byly obrovské kameny v kruhu vztyčeny. Předpokládá se, že měl komplex náboženský význam, podle některých teorií ale sloužil spíše jako pohřebiště.

 

Teď vědci alespoň částečně záhadu Stonehenge rozluštili. Tým 12 geologů z celého Spojeného království se spojil, aby zjistil, odkud 5000 let staré balvany pocházejí. Na základě výzkumu zaměřili dva doleritové lomy v pohoří Preseli Hills ve Walesu. Informuje o tom portál CNN.

 

Lomy se přitom nacházejí asi 300 kilometrů daleko od Salisburské pláni, na které stojí Stonehenge. Každý z ohromných kamenů váží přibližně 30 tun, proto byla jejich přeprava nesmírně náročná.

 

 

Podle jedné verze přesunuli prapředci Britů balvany po vodě, což by ale z lomů v Preseli Hills podle vědců nebylo možné. Podle jiné je přepravili pomocí systému klád a pák a poté použili kladky k opětovnému vztyčení. Jednou z variant je také to, že kameny táhlo několik dělníků.

 

"Nález potvrzuje to, že kameny ze Stonehenge byly přesunuty pravěkými lidmi a ne nějakým přírodním jevem, jako je třeba tání ledovců. Je to jeden z nejvíce pozoruhodných přesunů na velké vzdálenosti v antickém světě," vysvětlil profesor archeologie z Univerzity v Southamptonu.

 

Otázka, proč tehdejší stavitelé nepoužili kameny z bližší oblasti, zůstává nadále zahalena tajemstvím. Vedoucí studie Mike Parker Pearson prohlásil, že v té době se kameny přepravovaly z lomů vzdálených maximálně 15 kilometrů.

 

 

"Teď musíme zjistit, co bylo před 5000 lety tak zajímavého na pohoří Preseli Hills a také to, jestli byly důležité kamenné kruhy vystavěny už tady, než byly přesunuty do Stonehenge," prohlásil Pearson. Existuje totiž teorie, že balvany byly posvátné ještě předtím, než byly přepraveny na současné místo.

 

V lomech našli odborníci z Londýnské univerzity kamenné nástroje, které lidé v pravěku používali k těžbě kamenů. Objevili také šterbiny ve skále, odkud zřejmě měl být vytěžen další materiál. Proč se tak nestalo, není jasné.

 

Podívejte se na reportáž z českého Stonegenge v jihočeských Holašovicích:

 

epa TN.cz