vojenské zpravodajství

Žalobce chce pro Nečasovou 3,5 roku. Kvůli údajnému sledování

Petr Nečas a Jana Nečasová - 1
Zdroj: ČTK
Janě Nečasové hrozí 3,5 roku vězení

Tři a půl roku vězení za údajné zneužití Vojenského zpravodajství navrhl žalobce pro Janu Nečasovou, dříve Nagyovou. Pro trojici obžalovaných zpravodajců – Ondreje Páleníka, Milana Kovandu a Jana Pohůnka požaduje obdobné tresty. Rozsudek by mohl padnout ve čtvrtek.

Někdejší šéfku premiérova kabinetu Nečasovou a trojici zpravodajů žalobce viní z toho, že nechali sledovat tehdejší manželku Petra Nečase, který v té době zastával post předsedy vlády. Motiv měl být osobní, Jana Nečasová totiž měla s premiérem milostný románek.

 

Podle obžaloby se snažila na manželku svého přítele sehnat nějaké kompromitující materiály, a uspíšit tak rozvod. To ale Nečasová odmítá, podle ní to dělala kvůli obavě o bezpečí premiérovy rodiny. Kauza údajného zneužití Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.

 

 

Soud se touto kauzou zabývá už tři roky. Předchozí dva osvobozující verdikty zrušil odvolací senát, který poté nařídil výměnu soudkyně. Projednávání případu opakovaně zbrzdila omluvenka Nečasové ze zdravotních důvodů. Její advokát Eduard Bruna ale odmítá, že by šlo o obstrukce a potvrdil to i znalecký posudek.
 

mom TN.cz