Nová nemoc

Západonilská horečka může zabíjet i v Česku. Nahrává jí mírná zima

Josef Svoboda
Josef Svoboda
19.1. 2020 20:43
Téma:

Hygienici varují před šířením viru západonilské horečky. Napomáhá tomu i teplá zima. Poslední testy potvrdily, že nakažení komáři se objevili už i na Hodonínsku a v Jižních Čechách. Nemoc vážně ohrožuje hlavně seniory a oslabené jedince.

Virus západonilské horečky objevili hygienici v těle komárů už před lety, ale nikoho nenapadlo, jak rychle se bude šířit. Nejdřív zůstávalo osamocené ohnisko nákazy na jihu Moravy u lednických rybníků. Teď se objevily další dvě lokality.

 

"OVirus jsme nově objevili na Hodonínsku a dokonce i v Jižních Čechách," vysvětluje epidemiolog Oldřich Šebesta.

 

Nákaza má často lehký průběh jako chřipka. U oslabených jedinců nebo seniorů ale může skončit zánětem mozkových blan a obrnou. Každý desátý pacient umírá. "K úmrtí dochází prakticky jenom u osob starších 60 let věku. Právě u nich je proto důležité o této nemoci vědět," zdůraznil epidemiolog Rastislav Maďar.

 

 

S nemocí má nemilé zkušenosti i herec Pavel Nový. Ten chytil virus při dovolené na Kypru, ochrnul a několik měsíců strávil na vozíčku. "Tehdy jsem pochopil, že umřít není tak těžké," vzpomíná na dramatické časy Pavel Nový.

 

V roce 2018 se virem na území Česka nakazilo sedm lidí. Jedna seniorka zemřela a břeclavská nemocnice musela zavést preventivní opatření. "Zvažujeme omezení transfuzí," popsal ředitel břeclavské nemocnice Jiří Jurník.

 

 

Šíření západonilské chřipky napomáhá teplá zima. Podle hygieniků hrozí, že virus budou přenášet i komáři ve městech. Zatím je hlavním přenašečem tropický komár tygrovaný, který je původem z jihovýchodní Asie. Dřív u nás nepřežil zimu, ale současné klima mu problémy nedělá. Na jihu Moravy letos jen jednou zasněžilo a teploty se drží kolem nuly.

 

Kromě západonilské horečky přenáší tropický komár také žlutou zimnici nebo horečku Dengue, která se už objevuje ve Španělsku nebo Francii.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz