Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jednání s prezidentem

Zeman podpořil Schillerovou, ale schodek se mu nelíbí. Opozice zuří

Ministryně financí Alena Schillerová jednala s prezidentem Milošem Zemanem a týmem jeho poradců, řešili přípravu rozpočtu na příští rok. Vláda do něj zahrnula třeba růst důchodů o 900 korun. Celý návrh ale kritizuje opozice, podle které vláda počítá s příliš velkým schodkem. Zásadní výhrady mají i ministři z ČSSD.

Čtyřicet miliard korun. S takovou ztrátou by měl podle představ šéfky státní kasy pracovat rozpočet v roce 2020. "Nevidím prostor k tomu, aby se tento schodek snížil. Ale zase na druhou stranu je pro mě nepředstavitelné, aby se zvyšoval," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

 

"Navrhovaný schodek je vždy rámcovým údajem. Klíčové je reálné plnění. Vláda se jistě bude snažit, aby tento reálný schodek byl nižší, než 40 miliard korun," prohlásil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prezident se s ministryní shodl, že v době zpomalující ekonomiky jsou prioritou investice.

 

Opozice ale mluví o opíjení rohlíkem a kritizuje vysoký deficit. "Předchozí roky ukázaly, že si ministerstvo financí, paní ministryně, vláda, naplánovali vysoké investice, ale ve finále nebyli schopni tu částku proinvestovat," prohlásil poslanec ODS Jan Skopeček.

 

Čtyřicetimiliardový schodek ale vadí i ministrům za ČSSD či komunistům, kteří vládu tolerují. Ti si představují snížení deficitu na miliard třicet. Nespokojená je i ČSSD. Třeba Jana Maláčová kritizuje 15,7 miliardy vyčleněných na sociální služby.

 

 

"To je stejně jako letos a jak se ukázalo, je to málo. Populace stárne a na sociální služby se dává dlouhodobě málo prostředků. Podfinancovaná je též pomoc obcím a různým ohroženým skupinám," kritizovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

 

Andrej Babiš už dříve uvedl, že pokud vláda pro rozpočet nenajde ve Sněmovně podporu, hrozí rozpočtové provizorium a předčasné volby.

 

"Téma státního rozpočtu a hrozby rozpočtového provizoria bude spíš používat jako takové slovní beranidlo, aby levicové strany dostal pod tlak před jejich voliči, před hrozbou, že se zkrátka nebudou podporovat některé služby a nebude se investovat," myslí si politolog Jan Kubáček.

 

Na jednání o přesných parametrech státního rozpočtu má vláda čas přes léto. Jeho návrh totiž musí Sněmovně předložit v září.

Šimon Pilek/epa TN.cz