rozdal miliardy

Zemřel miliardář David Koch. Jedenáctý nejbohatší muž planety

David Koch
Zdroj: Profimedia
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 23. 8. 2019

Ve věku 79 let zemřel americký miliardář David Koch. Koch společně se svým bratrem Charlesem patřil k významným dárcům Republikánské strany. Časopis Forbes bratry umístil v žebříčku nejbohatších lidí planety na 11. místo.

Zprávu o smrti David Kocha zveřejnil jeho starší bratr. "S těžkým srdcem vás musím informovat o Davidově smrti," uvedl podle CBS News Charles ve smutečním prohlášení. "Všichni, kteří s Davidem pracovali, jistě znali jeho velkou osobnost a vášeň pro život," dodal. Koch bude podle bratra chybět mnoha lidem, kteří na něj nikdy nezapomenou.

 

David Koch bojoval řadu let s rakovinou prostaty. "Před 27 lety Davidovi diagnostikovali pokročilou rakovinu prostaty a dali mu smutnou prognózu pár let života. Rád říkal, že brilantní lékaři, pokročilé medikamenty a jeho vlastní tvrdohlavost dokázaly udržet rakovinu na uzdě. Všichni můžeme být vděční, že se tak stalo, protože se díky tomu mohl dotknout tolika dalších životů," dodal.

 

 

Boj proti rakovině prostaty v roce 2007 podpořil částkou v přepočtu (při současném kurzu) 2,3 miliardy korun. Ústav pro výzkum rakoviny nese jeho jméno. Koch se zajímal o umění, hlavně balet. Věnoval miliardy korun na opravu divadla v New Yorku, které také přejmenovali na divadlo Davida Kocha.

 

Majetek bratrů se odhaduje na 50,5 miliardy dolarů. Své jmění získali podnikáním v oblasti chemického, petrochemického a energetického průmyslu. Základy firmy Koch Industries založil ve 40. letech jejich otec Fred Koch. David firmu vedl od roku 1987.

 

Bratři Kochové patřili k významným sponzorům Republikánské strany. V průběhu prezidentské kampaně v roce 2016 ale kritizovali republikána Donalda Trumpa, který se podle nich odklonil od tradiční republikánské politiky. Trumpa v boji proti Hillary Clinton finančně nepodpořili.

 

Koch také podporoval právo amerických států legalizovat marihuanu i pro rekreační účely.

TN.cz