Nelidské zacházení

Horor v Plzni: Žena měla v bytě 80 psů! Žili v šílených podmínkách

Téma:
psi

Nelidské zacházení a desítka mrtvých pejsků. Takový se naskytl pohled policii a veterinární správě při čtvrtečním zásahu u Starého Plzence. Zděšení všech pokračovalo v bytě v Plzni, kde měla žena dalších téměr osmdesát psů.

Na množírnu psů s podvyživenými i uhynulými psy narazil po oznámení spolek Hlas zvířat v domě v Sedleci u Starého Plzence už ve středu. "Na základě informací od místních sousedů, štěkotu psů z domu a linoucímu se zápachu z výkalů a kadáverů psů, jsme vše oznámili jak Policii ČR, tak krajské veterinární stanici," sdělila předsedkyně spolku Tereza Plicka.


"Státní veterinární správa na základě poskytnutých informací zajistila přítomnost Policie ČR, zástupce města Plzeň, Městskou polici Plzeň a kontaktovala plzeňský útulek a tamní veterinární lékařku," informoval mluvčí státní veterinární správy Petr Vorlíček.


Díky spolupráci všech se podařilo na místě zachránit osmnáct zubožených, nemocných a často také slepých pejsků. "Případ a podmínky, ve kterých zvířata musela žít, byly tak brutální, že sama Veterinární správa, Policie ČR a Magistrát města Plzně, shodně konstatovaly, že se ještě s takovými podmínkami nesetkaly," informovala Plicka.

 

 


V domě i na pozemku bylo údajně velké množství mrtvých psů. Někteří byli zakopaní, spálení a někdy ponechaní v pytlích. Psy vyjídali granule zašlapané do svých výkalů, a jelikož podle jednoho z obyvatel vesnice majitelka přijížděla pouze maximálně jednou týdně, pili převážně pouze znečištěnou vodu.


Pejsci byli následně předaní do předběžné náhradní péče a na starost si je vzal plzeňský útulek, který se postaral o další vyšetření. Jednalo se o dva hovawardy, několik čivav, jezevčíků a míšenců. Policie majitelku na místo přizvala, ta se odmítla dostavit se slovy, že jsou psi podle ní v pořádku.


Hned poté se vydali členové spolku jako jediní na místo trvalého bydliště chovatelky v ulici Brněnská v Plzni. Měli totiž důvodné podezření, že na místě dochází k dalšímu množení a týrání psů. A to se také potvrdilo. "Chovatelka chtěla dle jejích slov psy přemístit ven z bytu právě v tentýž večer," popsala Plicka. Proto bytový dům hlídali do rána druhého dne.

 

 

 


"Naše advokátní kancelář podala téhož dne rovněž podnět k domovní prohlídce a k zadržení majitelky," informoval advokát Robert Plicka, který dlouhodobě zastupuje případy týraných zvířat a úzce spolupracuje také se spolkem Hlas zvířat.


Sousedé už několikrát věc nahlašovali na policii. České zákony ale policistům neumožňují v těchto případech vstoupit do bytu. "Na základě intervence státní veterinární správy a Policie ČR byla prolomena nedotknutelnost obydlí a na žádost státního zástupce příslušný soudce povolil domovní prohlídku v této lokalitě," objasnil Vorlíček.


V bytě v Plzni chovala majitelka podle informací Státní veterinářské správy 79 psů včetně štěňat. I tady byli psi týraní a žili v naprosto nevhodných podmínkách. Většina z nich byla zavřená v klecích.

 

 


Psy si vzal do svých rukou útulek v Plzni, při odběru ale došlo ke komplikaci. Jedna fenka začala podle dostupných informací rodit. Okamžitě se ale o ni postarala veterinářka, která byla přítomná u celého zásahu.


Podle dostupných informací byla množírna právě v tomto bytě a dům v Sedleci fungoval už jako místo pro vysloužilé a nepotřebné psy. Napovídá tomu velký počet nalezených mrtvých psů a jejich stav a také způsob, kterým se žena zvířat zbavovala. "Počet mrtvých psů v Sedleci prozatím nevíme, nyní to jedeme zjišťovat na místo," sdělila mluvčí plzeňských policistů Hana Rubášová.


Případ policisté za pomoci SVS tedy nadále vyšetřují. "Žena je podezřelá za spáchání přečinu týrání zvířat v jednočinném souběhu s přečinem zanedbání péče o zvíře z nedbalosti," dodala Rubášová.

sik TN.cz