Padlo obvinění

Žena si měla objednat kilo kyanidu! Takové množství by zabilo tisíce lidí

Petr Brzek
Petr Brzek
8.3. 2020 23:13
Téma:

Pardubická policie začala stíhat mladou ženu, která měla zneužít IČO svého zaměstnavatele a přes internet si objednat kilogram kyanidu. Takové množství by dokázalo otrávit tisíce lidí. Žena chtěla údajně požitím vysoce prudkého jedu spáchat sebevraždu.

Jde o tak silný jed, že dokáže zabíjet i při styku s kůží. Život riskuje dokonce i člověk, který přiotrávenému poskytne umělé dýchání. "Zablokuje takzvané buněčné dýchání, člověk se během několika minut zadusí," popsal chemik Pavel Lacko.

 

Kyanid má průmyslové využití a dá se lehce objednat na internetu. "Musí to být objednáno na firmu a ta firma musí mít napsáno, že nakládá s toxickými látkami," uvedla žena, která pracuje ve firme prodávající kyanid.

 

Jenže 22letá dívka měla zneužít IČO svého zaměstnavatele a kyanid na firmu jednoduše objednat. A prodejce zboží bez podezření poslal. "Oprávněnost firem kontrolujeme na základě výpisu ze živnostenského rejstříku a na základě písemných prohlášení odběratelů o jmenování autorizované osoby," stojí v prohlášení prodejce kyanidu.

 

 

Policie případ po půl roce uzavřela. "22letá žena byla obviněna ze spáchání trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky či jedu ve stadiu pokusu," informovala policejní mluvčí Eva Maturová.

 

Objednat si měla rovnou kilogram jedu, což by dokázalo zabít deset tisíc lidí. "Z hlediska toxicity je to obrovské množství," potvrdil chemik.

 

Požitím chtěla prý spáchat sebevraždu. "Hrozí jí osmileté vězení," doplnila Maturová s tím, že je žena stíhaná na svobodě. Zaměstnavatel prý s ní okamžitě ukončil pracovní poměr.

epa TN.cz