výhružky europoslanci

Dětem chodily obrázky s oběšenci, řekl Zdechovský! Hlídá ho policie

Tomáš Zdechovský
Zdroj: Profimedia
Europoslanec Tomáš Zdechovský
Téma:

Evropský parlament (EP) čeká hlasování o usnesení, které řeší potenciální střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Europoslanci Zdechovskému i jeho dětem chodí výhružky, má policejní ochranku.

Před hlasováním o usnesení ohledně střetu zájmů premiéra Babiše v EP vystoupili členové výboru pro rozpočtovou kontrolu EP s představením návrhu dané rezoluce. Podle předsedkyně Moniky Hohlmeierové existují tři řešení – Babiš se musí zbavit ekonomických vztahů, přestat přijímat fondy z EU a vzdát se účasti u přerozdělování dotací. V poslední řadě je možná i jeho rezignace.


Hohlmeierová se vyjádřila i k absenci systémové transparentnosti. Konkrétní problém je tak složité zjistit. Kontrolní orgán nemůže navíc činit kroky přímo na místě. V jeho kompetenci je pouze kontrola materiálů, které získá od ministerstev.


"Musí být jasné, že vlády členských států jsou nezávislé a že rozhodují transparentně. Není možné, aby existovaly zájmy členů vlády, kteří rozhodují o platbách nebo nastavování daných programů,“ říká Hohlmeierová.

 

Podívejte na záznam tiskové konference (s českýmn překladem):


Tiskové konference se mimo německou předsedkyni zúčastnili Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Sándor Rónai, Lara Woltersová, Daniel Freund a Mikuláš Peksa (Piráti).

 

Česko se podle Zdechovského potýká se stále větší gradací problému s ohledem na přerozdělované dotace. V souvislosti se zemědělským sektorem a ministerstvem zemědělství nejde výhradně o Andreje Babiše. Situaci musí nyní překontrolovat Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) s Evropskou komisí.

 


Padla řeč i o výhružkách mířících na české europoslance Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského. Zdechovský hovořil o tisícovkách výhružek cílících na jeho facebook, whatsapp nebo email. Mířily ale i proti jeho rodině.
 

"Mým dětem chodily obrázky, jak se po druhé světové válce věšeli kolaboranti. Dohromady přišlo několik tisíc obrázků. Na základě toho jsme dostali policejní ochranu,“ sdělil Zdechovský.


Výsledky samotného hlasování EP budou k dispozici v pátek 19. června ve 13:30 hodin.

 

mik TN.cz