Tiskový brífink

Hamáček: Nejdřív funkční chytrá karanténa, až pak uvolnění pohybu

Tisková konference krizového štábu
Zdroj: TV Nova
Téma:

Ve středu dopoledne znovu zasedl Ústřední krizový štáb vedený ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD). Řešilo se například zásobování Česka ochrannými pomůckami, testovací kapacita nebo režim na hranicích.

Úřady podle Hamáčka mimo jiné aktuálně řeší, jak to bude v květnu se zásobováním Česka ochrannými pomůckami. "Momentálně ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu mapujeme české kapacity a do příštího týdne chceme vědět, zda dokážeme být soběstační, či zda potřebujeme dodávky ze zahraničí," řekl na brífinku po jednání Hamáček.

 

Doplnil, že krizový štáb zřídil speciální skupinu, která bude hlídat, jestli jsou opatření nastavená na státních hranicích adekvátní. Vyhodnocování má být průběžné.

 

Hamáček také řekl, že stále platí, že cílem je postupné navyšování testovací kapacity. Nejprve přes 10 tisíc testů za den a následně až na dvojnásobek této hodnoty.

 

 

"Zrušení omezení volného pohybu závisí jednak na šíření viru v Česku a také na zavedení chytré karantény. Dokud nebude dobře zaběhnutá, tak se omezení pohybu nevyhneme," má jasno Hamáček.

 

Zároveň varoval, že pokud se ukáže, že neukázněnost části populace přes Velikonoce zvedne počty nově nakažených, může to vést ke zbrzdění uvolňování zavedených opatření.

 

Také zopakoval, že nouzový stav do konce dubna považuje za nedostatečný a stále chce jeho prodloužení až do května.

 

Připomeňte si, co Hamáček říkal v neděli:

 

pez TN.cz