JEDNÁNÍ SNĚMOVNY

Odškodňovací zákon nebude. Poslanci smetli návrh ze stolu

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Háta Sassmannová
Aktualizováno 20:05
28.1. 2021 8:22
Téma:

Mimořádná schůze poslanecké sněmovny skončila ve čtvrtek pro opozici nezdarem. Zákonodárci neodhlasovali ani její program a po čtyřhodinové diskusi odešla trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců s nepořízenou.

Jednání o odškodňování těch, kterým epidemie koronaviru nabourala podnikání, se ve sněmovně nakonec nekonalo. Poslanci totiž neschválili program schůze, a tak mimořádné jednání ve čtvrtek skončilon, aniž začalo. Pro program schůze zvedlo ruku jen 30 z 92 přítomných poslanců.

 

ODS, lidovci a TOP 09 lobbovali hlavně za přijetí zvláštního odškodňovacího zákona. Ten je podle nich potřebný hlavně proto, aby podnikatelé dopředu věděli, s jakými kompenzacemi vůbec mohou počítat.

 

 

Dalším bodem měla být korespondenční volba ze zahraničí. Tedy pro občany ČR, kteří ale žijí v cizině a cesta k volebním urnám je pro ně složitá. To se však nelíbilo například hnutí SPD, které se opřelo o spory kolem nedávných prezidentských voleb v USA.

 

To, že sněmovna se korespondenčním volbám vůbec nevěnovala, rozčililo do běla senátora Tomáše Czernina (TOP 09). "Sprostota, s níž poslanci přehlížejí práva občanů žijících v zahraničí, je do nebe volající," uvedl na adresu členů ANO, KSČM, SPD a Trikolory, kteří schválení programu zablokovali.

 

Poukázal na to, že krajané každý rok přinesou do České republiky 90 miliard korun. "A většině sněmovny nestojí za debatu! Nemám slušná slova," prohlásil senátor na svém twitterovém účtu.

 

 

Proti čtvrteční mimořádné schůzi byli i komunisté. Předsedovi Vojtěchu Filipovi se například nelíbilo, že by schůze nahradila pravidelné interpelace na ministry. Poslanci se znovu sejdou v pátek. To už ale budou pokračovat v řádné schůzi dolní komory parlamentu.

zv TN.cz