snížení daní

Daně výrazně klesnou na 15 procent, poslanci schválili Babišův návrh

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč, Zdeněk Michora
Aktualizováno 7:22
20.11. 2020 2:31
Téma:

Poslanci schválili výrazné snížení daní z příjmů. V noci na pátek odhlasovali zrušení superhrubé mzdy a snížení daňové sazby na 15 procent, u zaměstnanců s vyššími příjmy pak na 23 procent (od částky zhruba 140 tisíc měsíčně). Navrhnul to premiér Andrej Babiš (ANO). Poslanci rovněž požehnali prodloužení nouzového stavu do 12. prosince.

Babišův návrh prošel s podporou ODS a SPD a to 68 hlasy ze 102 přítomných. Proti jeho návrhu stál návrh vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na 19 respektive 23 procent.

 

Zrušení superhrubé mzdy Sněmovna projednávala do dvou hodin po půlnoci. Diskuze byly vyhrocené a doprovázely je silné emoce. Například Miroslav Kalousek (TOP 09) označil počínání ANO, ODS a SPD za zločin. Předseda KSČM Vojtěch Filip mluvil o konci trpělivosti a tolerance, což by mohlo znamenat, že komunisté přestanou menšinovou vládu ANO s ČSSD tolerovat.

 

ČSSD jako koaliční partner trval na dodržení programového prohlášení vlády, ve kterém se počítalo se snížením na 19 % a 23 %. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) chtěl prosadit i navýšení slevy na dani na poplatníka o 2400 korun. To nakonec v jiné podobě schválil poslanci na návrh Mikuláše Ferjenčíka (Piráti).

 

Občanští demokraté Hamáčkův návrh ostře kritizovali. Podle poslance Jana Skopečka by znamenal růst daní pro OSVČ, a to v té nejhorší možné době. "Je fakt ten historický okamžik zvýšit daně živnostníkům?" vytknul Hamáčkovi.

 

Pokud zákon posvětí Senát a podepíše prezident, budou mít lidé nižší daně již od výplaty za leden.

 

Prodloužení nouzového stavu

 

Poslanecká sněmovna před jednáním o daních prodloužila nouzový stav do 12. prosince. Zákonodárci souhlasili s návrhem KSČM, vládní představu o pokračování stavu nouze o dalších 30 dnů zamítli.

 

 

Vláda tak s největší pravděpodobností bude před 12. prosincem zákonodárce žádat o prodloužení znovu. "Vláda žádá o prodloužení nouzového stavu, protože chce dosáhnout rozhodujícího obratu v boji s pandemií," hájil vládní návrh premiér Babiš.

 

Poslanci chtěli slyšet jasné důvody žádosti o prodloužení nouzového stavu. Podle Tomiua Okamury (SPD) je vláda nedůvěryhodná. "Nehodláme jí dát bianco šek," prohlásil. Poslanci SPD nepodpořili žádný z návrhů.

 

 

Marian Bojko (JAP) dokonce navrhoval zrušení nouzového stavu i všech protiepidemických opatření od pátku. Jeho návrh neprošel. Vít Rakušan (STAN) zase nechápal, proč mohou fungovat velké supermarkety, zatímco malé obchody musejí být zavřené. Zmínil především knihkupectví. 

 

Současná podoba tabulky podle opozice disktriminuje malé podnikatele v obchodu a službách. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale opáčil, že z jeho pohledu není nutné opatření měnit. Mikuláš Ferjenčík (Piráti) navrhoval prodloužení nouzového stavu pouze do 24. listopadu s tím, že by měla vláda údajnou diskriminaci maloobchodníků vyřešit. 

 

Znovuotevření malých obchodů

 

Sněmovna přijala také usnesení, podle kterého by měla vláda umožnit do 23. listopadu otevřít malým obchodům. Je ale na Babišově kabinetu, zda se jím bude řídit. Znamenalo by to nutnost upravit protiepidemický systém PES.

 

 

"Právě jsme s Piráty prosadili, aby vláda do 23. 11. ukončila diskriminaci českých obchodníků vůči velkým nadnárodním řetězcům. Není důvod, aby maloobchody trpěly neférově nastavenými pravidly, ač často je v jejich možnostech dodržovat hygienická opatření," napsal Ivan Bartoš (Piráti) na twitteru.

 

Někteří poslanci upozorňovali na nesmyslnost některých nařízení. Zdeněk Ondráček (KSČM) prohlásil, že "nelogičnost opatření je šílená". Dominik Feri (TOP 09) zase vyzval, aby vláda předělala tabulku systému PES. "Není možné, aby u každého z pěti stupňů byla nutnost nouzového stavu," řekl. 

 

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vysvětloval potřebu dalšího protažení stavu nouze už v pondělí. "Nouzový stav je potřeba s ohledem na nutnost ponechat v platnosti dosud přijatá preventivní opatření," uvedl.

 

Bez něj by ztratil smysl protiepidemický systém PES, který funguje teprve čtvrtým dnem. To by podle Blatného mohlo vést k obnovení komunitního šíření. "Potom přijdou Vánoce. Všichni budeme doma, tam to všichni rozneseme do svých rodin. A začátkem ledna se velice pokojně vracíme do stupně číslo pět," domnívá se.

 

Podívejte se na reportáž o průběhu jednání:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz