kritika politiků

"Zneužití smrti, trapná pomsta, hnus!" Kníže promluvil po smrti Karla Gotta

Karel Gott a Karel Schwarzenberg
Zdroj: TN.cz / Profimedia
Karel Gott a Karel Schwarzenberg
Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
Aktualizováno 6. 10. 2019 14:14
5.10. 2019 11:28

"Zneužití smrti." Takovými silnými slovy začíná Karel Schwarzenberg své hodnocení několika uplynulých dnů po úmrtí zpěváka Karla Gotta. Politikům vyčítá, že se chtějí na smutné události přiživit a dokonce jmenuje i dva konkrétní muže, kteří podle něj využívají smrt Karla Gotta jako nástroj pomsty.

To, co se děje po smrti Karla Gotta, je podle knížete Karla Schwarzenberga nedůstojné. Nelíbí se mu, že politická reprezentace využívá Mistrův odkaz k vlastním zájmům a rovnou ve svém statusu i jmenuje ty, kteří se toho podle něj dopouští nejvíce.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, že politici zneužili smrt Karla Gotta k vlastnímu prospěchu?

Hlasovalo 7490 lidí.

 

"V posledních dnech se odehrává opravdu poněkud smutná podívaná. Nejdříve se různí politici předháněli nikoliv v úctě velkému umělci, ale aby si sami zvýšili oblibu. Snažili se zajistit státní pohřeb. Patrně je potom někdo poučil, že to není možné a dopadlo to poněkud trapně,“ píše bývalý předseda TOP 09 a exministr zahraničí Schwarzenberg na svém Facebooku.

 

 

Schwarzenbergovi se nelíbí snaha některých o přejmenování Letiště Václava Havla na Letiště Karla Gotta. Bývalý šéf ministerstva zahraničí za tím vidí jasnou snahu o pomstu Václavu Havlovi. "Horší ale je, co se stalo teď. Je pozoruhodné, že člen přípravného výboru hnutí Trikolóra navrhl, aby se pražské letiště už nejmenovalo Letiště Václava Havla, ale navrhl jeho přejmenování po Karlu Gottovi. Samozřejmě, stejně jako ve výše uvedených případech, nejde o poctu zmíněnému umělci. Jde především o trapnou pomstu obou Klausů našemu prvnímu českému prezidentovi,“ má jasno Schwarzenberg.

 

 

Karel Schwarzenberg je přesvědčen o tom, že současné "tahanice a dohady“ by se nelíbily ani Karlu Gottovi, který už ale bohužel svůj názor říci nemůže. "Václav Havel není pouze český, nýbrž i světový hrdina boje za demokracii a svobodu. Využití nebohého Karla Gotta jako nástroj pomsty vůči Václavu Havlovi, který je pořád ještě slavnější než oni, je pouze mrzké. Jsem přesvědčen o tom, že by proti tomu sám Karel Gott protestoval. Mrtví se takovýmto intrikám bránit nemohou. I proto je to celé velmi ubohé a je to hnus. Václav Havel by dnes oslavil osmdesáté třetí narozeniny a já na něj budu myslet,“ uzavírá své zamyšlení Karel Schwarzenberg.

 

"Trikolóra měla svůj ustavující sněm (Brno 28.9.), má zvolené předsednictvo. Má taky 10.000 registrovaných příznivců. Nechci komentovat každého z nich. Ke skonu a ocenění Karla Gotta žádné oficiální stanovisko nemáme (nechceme do této věci míchat politiku) - já osobně jsem jen napsal krátký status - jakožto bývalý ředitel školy, kam chodily jeho (nadané a vychované) dcerky. Byl to skromný a milý člověk, přestože byl mezinárodní megahvězdou přes všechny režimy. A zasloužil si tou hvězdou být. K řadě českých politiků a pisálků s jejich ubožáckými útoky na Karla Gotta, řeknu jen: “Propásli jste příležitost mlčet.” reagoval na slova Karla Schwarzenberga v reakci pro TN.cz Václav Klaus mladší.

 

"Zdá se, že pan Schwarzenberg uvidí pomstu na prvním českém prezidentovi už asi úplně ve všem, co bude moci označit jmenovkou Václava Klause. V jeho věku bych mu doporučil spíš zůstat v klidu a nad věcí a ne se každou chvíli takhle zbytečně rozčilovat. Neprospívá to zdraví a ani to lidi nemají moc rádi," reagoval Petr Macinka z Institutu Václava Klause. (Václav Klaus je momentálně v zahraničí a není možné se s ním spojit.)

 

Podívejte se na reportáž o plánovaném pohřbu Karla Gotta: 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz