návrat do česka

Zpověď Markéty po vězení v Turecku: "Znala jsem rizika. Omlouvám se."

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Zdroj: TV Nova
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli v tureckém vězení
Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
Publikováno 25. 7. 2020
Téma:

Markéta Všelichová, která se v pátek vrátila po pobytu v tureckém vězení do Česka, poskytla první veřejné vyjádření. „Toho, co chci říct je tolik, že možná jedna knížka nebude stačit,“ vyznala se.

Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase odsoudili v Turecku za podporu terorismu. Turkům se nelíbila jejich spolupráce s kurdskými jednotkami YPG. Odsedět měli šest let, po polovině je propustili a oba Češi se mohli vrátit do své vlasti.

 

„Ano, vždycky jsem přesně věděla, co dělám a proč, taky jsem věděla, jaká jsou rizika a byla připravená si jakékoliv následky nést. Jenže jsem si neuvědomila, že v případě problému se ty následky netýkají jen mě, ale můžu způsobit problémy, práci a starosti mnoha lidem, kteří musí vzniklou situaci řešit. Těm bych se chtěla omluvit a zároveň poděkovat za pomoc a podpora. Ať už se budu v budoucnu věnovat čemukoliv, udělám všechno, proto abych předešla problémům, které by musel řešit někdo další…“ píše Markéta.

 

„Víte, já jsem byla dřív hodně kritická k novinářům (novinářkám) a humanitárním pracovníkům, kteří investují desetitisíce do zajištění svého pohodlí a bezpečí. Proč? Protože jsem na vlastní oči viděla, že z těch peněz by ve válkou zničené Sýrii mohlo žít pár měsíců několik vesnic. Proto jsem také při té poslední cestě jela pozemní dopravou přes Turecko. Přece nedám dvacet tisíc za letenku. Vždyť tím můžu v Sýrii zajistit několik rodin... Nojo, jenže teď už vím, že když se na tu bezpečnost vykašlu úplně, můžete taky skončit na čtyři roky zavření jako já, a nepomůžete vůbec nikomu, a ještě stojíte stát peníze. Beru si poučení (nakonec, o tom přece život je), po letech jsem tedy přeci jen trochu pochopila slečny Lenku a Markétu a i těm se tak trochu za dřívější kritiku omlouvám,“ uvědomuje si Markéta Všelichová.

 

 

„Tohle pro tuhle chvíli vše, přátelé, vyšel mi negativní kovid, takže, vyrážím sehnat kafe! Díky všem, co stáli při mně celé ty roky, stejně tak děkuji těm, kteří se ke mně obrátili zády, není na to protřídit si přátele a kritické situace jsou k tomu jako dělané,“ má jasno Markéta Všelichová.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz