průšvih rozvědky

BIS "provařila" své agenty. Jeden spáchal sebevraždu

Hon na útočníky
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto
Téma:
BIS

BIS má pořádný průšvih. Kvůli banálnímu sporu o služební benzin poslala před soud 13 svých agentů. Nejenže většinu sporů BIS prohrála, ale odhalila identitu agentů, poznávací značky svých aut i metodiku práce. Na pochybení poukázala MF Dnes.

Vše začalo před třemi lety. Tehdy rozvědka obvinila několik svých členů, že podvádějí a fakturují si neprojetý benzin. Agenty BIS propustila a pohnala k soudu. A dopadlo to katastrofou. Rozvědka prohrála už sedm soudů, jednoho z agentů musela přijmout zpět a tři další o to podle MF Dnes žádají. Kromě toho byla výsledkem obvinění a vyhazovu i sebevražda jednoho z agentů.

 

Aby toho nebylo málo, před soudem sice neprasklo nic na agenty, ale všechno na rozvědku. Ve veřejně přístupném procesu byly odhaleny osobní údaje bývalých i současných zpravodajců, kteří v BIS dělají tzv sledky, sledování. Listu to potvrdilo několik svědků a také advokát Milan Mleziva, který zastupuje některé vyhozené agenty.

 

 

"Uváděla se tam jména, hodnosti, funkce lidí a oddělení včetně popisu evidence dokladů,“ popsal advokát. Kromě toho se u soudu probíraly i poznávací značky a typy aut BIS, či to, odkud a kam vozy jezdily. Kromě toho důstojníci před soudem odhalili i metody své práce.

 

Mluvčího BIS Jana Šubert rozvědku brání a tvrdí, že za to, zda je líčení tajné, či veřejné, odpovídá soud. "Režim soudního jednání je výhradně v kompetenci soudu, který o něm rozhodne po zvážení a posouzení příslušných okolností,“ řekl Šubert.

 

List upozorňuje, že je to sice pravda, ale dává ke srovnání případ Jany Nagyové/Nečasové. I v něm vypovídali armádní agenti. Ale vypovídali nepoznaní, pod fiktivními jmény a s počítačově upraveným hlasem.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vrah chlubil: Zavraždil přítelkyni, poté ji fotil nahou a ukazoval na webu

Nejčastější místa světa sebevražd: Umístil se i Nuselský most

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
tn.cz / David Garkisch