památkový inspektor

Památkový inspektor poprvé na cestách! Na hradě Svojanov na Svitavsku

S první březnovou nedělí startuje nová rubrika Památkový inspektor. Bude to průvodce, díky kterému se dozvíte, která místa v naší zemi stojí za to vidět, a kterým se naopak raději vyhnout. Prvním hradem, který památkový inspektor navštívil, se stal Svojanov na Svitavsku.

Hrad pochází ze 13. století a je tak jedním z našich nejstarších královských hradů. Nejlépe se k němu dostanete autem, parkování stojí 30 korun. Otevírací doba v březnu jen o víkendech 10 – 17 hodin. V dubnu a květnu – každý den kromě pondělí 9 – 17h. Stojan pro kola cyklistů je zdarma - navíc nepřetržitě hlídán kamerou.
 

Autobusem dojedete do městyse Svojanov, odkud je to příjemná procházka na hrad. Sice strmé stoupání, ale asi jen čtvrthodinová cesta. Na hradě jsou tři prohlídkové okruhy. Jeden stojí stovku, celou památku si ale prohlédnete za zvýhodněných 170 korun. Venkovní okruh včetně nového sociálního zařízení je zcela bezbariérový – dovnitř Vám ochotně pomůže personál.
 

 

Zajímavým detailem je, že psi na vodítku mají přístup i dovnitř zámku. V areálu hradu je restaurace a je zde možnost ubytování ve stylovém penzionu. V předhradí stojí odpočinková zóna s dětským hřištěm a dalším občerstvením.
 

Jako každý hrad i Svojanov má svá tajemství a strašidla. V noci je tu prý slyšet pláč sedmileté dívenky, která tu kdysi tragicky zahynula. Jiní návštěvníci zase podle kastelána viděli ducha paní Kateřiny, kterou tu v 16. století nechal zaživa zazdít její manžel a tehdejší pán hradu. Pokud tedy máte pro strach uděláno – výlet na Svojanov doporučujeme. Dostal zlatou medaili.

tn.cz / gar