Rozhodnutí soudu

Řidiči pozor! Sjeté pneumatiky se mohou pořádně prodražit!

Pokud máte na autě sjeté pneumatiky a způsobíte kvůli tomu dopravní nehodu, nemusí vám pojišťovna vyplatit žádné peníze. A to i přesto, že auto v pořádku prošlo technickou kontrolou. Rozhodl tak Nejvyšší soud, když posuzoval spor mezi řidičem a jeho pojišťovnou.

Nemáte v pořádku pneumatiky, pojišťovna vám nevyplatí ani korunu - takové je rozhodnutí Nejvyššího soudu ve sporu mezi pojišťovnou a majitelem auta. Ten se sjetými pneumatikami způsobil nehodu. Bránil se tím, že auto mělo platnou technickou a že ve vyhlášce nejsou sjetá kola mezi závadami.


"Jestliže dezén pneumatik je sjetý pod přípustnou mez, potom toto vozidlo není technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích a pojiš´tovna nemusí vyplatit plné odškodnění," oponuje mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.


Podle odtahových firem sjeté pneumatiky způsobí až čtvrtinu dopravních nehod. Řada gum přitom klame tělem - na první pohled vypadají v pořádku, po změření jsou ovšem nevyhovující.


A malý test v terénu ukázal, že i když mají mít všichni už dva týdny zimní obutí, často je vzorek pneumatiky buď na hraně, nebo už přímo za ní.

Související témata:
pez, Jitka Fárová TN.cz