Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.7. 2013 14:06
test salámů

Poličany v testu totálně propadly! Místo masa jíme šlachy, kůži a sádlo

salámy
Zdroj: Mediafax

Poličan patří mezi nejdražší salámy a jeho výroba je také mimořádně náročná. Test časopisu dTest však prokázal, že minimálně v polovině případu prodejci prodávají “poličany“, které nemají s tímto luxusním salámem nic společného. Neobsahují totiž ani minimální množství masa, které udává vyhláška.

Správný poličan musí obsahovat nejméně 16 % čisté svalové bílkoviny. Jde přitom o velmi důležitý parametr, nižší podíl totiž znamená, že výrobci nepoužívají kvalitní maso. Do tohoto minimálního limitu se však vlezlo pouze sedm z 13 salámů, které prošli testem.

 

Vůbec nejhůře z testu vyšel Poličan krájený značky Korrekt, který pro Globus ČR vyrábí společnost STEINEX a.s. Brno. “Bylo v něm 11,89 % čisté svalové bílkoviny, tedy o čtvrtinu méně, než je stanoveno vyhláškou,“ uvedl manažer testování dTestu Václav Beneš.

 

A ukázaly se i další podivné okolnosti. Některé masokombináty totiž vyrábí poličan v rozdílné kvalitě pro různé odběratele. “Výrobce Krahulík-MASOZÁVOD Krahulčí byl autorem celkem šesti poličanů. Přesto mezi nimi našel test významné rozdíly co do množství čisté svalové bílkoviny.


Nejméně jí měl Tesco Poličan krájený, který s množstvím 13,66 % nesplnil požadavek vyhlášky. U poličanů z Krahulčí pro další prodejce se naměřené hodnoty lišily, avšak vyhlášku splnily,“ konstatoval Beneš.

 

 

Při senzorickém hodnocení neprošel zcela bez výhrad žádný z posuzovaných poličanů. Hodnotitelé často poukazovali na kyselou až štiplavou chuť, k častým závadám patřila i méně příjemná vůně a měkká až mazlavá konzistence výrobku.

 

Nejlépe ale nakonec dopadl Spar Poličan, Poličan Albert Quality, poličan Lidl Pikok a Krahulík Poličan. Pouze tyto čtyři druhy si totiž od dTestu vysloužily alespoň hodnocení “dobře“.

 

 

Naopak nedostatečné hodnocení si odnesly poličany Pejskar, Tesco (od výrobce MADE Group i Masozávod Krahulčí), Penny Řezníkův talíř, Kostelecké uzeniny Kostelecký poličan a Globus Korrekt.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak poznat dobrý párek, když etikety lžou?

 

tn.cz / mrk
Reklama