VÝKUPNY HUB

Houbaři, pozor! Ve výkupnách hub můžete vydělat stovky korun

Sběr hub
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

V posledních dnech zažívají houbaři ze všech koutů republiky ty pravé houbařské žně. Do lesa stačí vyrazit na hodinu a odnesete si i plný košík. Už ale nevíte, co se všemi těmi hříbky, babkami, klouzky či liškami dělat? Výkupny za houby čerstvé i sušené nabízejí stovky korun.

Chcete si trošku přilepšit k výplatě? Nebo už zkrátka nevíte, co s houbami dělat, máte nasušeno, zavařeno a smaženice vám už leze ušima, jenže všechny ty krásné houby v lese prostě nemůžete nechat? V Česku už několik let existuje možnost prodat nasbírané houby do výkupen. Za sušené i čerstvé houby si díky této nabídce můžete přijít na pár stovek, pokud se budete v lese činit, tak i na tisíce.

 

Musíte však počítat s tím, že podmínky pro výkup jsou přísné. Znamená to, že byste měli sbírat pouze houby, které dobře znáte. Pokud chcete, aby vám je ve výkupně vzali, neměly by být ani červivé a bez cizích příměsí jako je jehličí nebo kamínky. Hřibovité houby se navíc vykupují často rozpůlené, aby bylo poznat, že nejsou červivé.

 

 

Největší zájem mají výkupny o smrže, lišky, hřiby, kozáky, křemenáče nebo ryzce. Nicméně platí, že ceny za výkup jednotlivých druhů jsou pohyblivé a závisejí na momentální poptávce i místu sběru. Obvykle se stanovují na daný týden, můžou se ovšem měnit i ze dne na den.

 

Mějte také na paměti, že lesní zákon povoluje sběr hub pro vlastní potřebu, komerční houbaření však výslovně nezakazuje. Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která prodej hub kontroluje, se zaměřuje až na finální prodejce, kteří nabízejí houby přímo zákazníkům.

 

 Seznam tržních hub [pdf]

 

Nejběžnější čerstvé houby vykupují od 100 do 200 korun za kilo, sušené houby pak vykupují od 400 do 600 korun za kilo.

 

Jsou i případy, kdy na houbách můžete vydělat až 4 000 korun za kilo. Nejdražší jsou sušení smrži, ale těch příliš neroste.

 

Kde vaše houby vykoupí?

 

V Praze vaše houby vykoupí třeba pan Stanislav Bečvář. U sušených hub je cena stanovena dle kvality, u čerstvých se cena stanoví na daný týden. Pro aktuální informace o cenách na telefonním čísle 777 154 551.

 

Další, kdo v Praze houby vykupuje, je společnost Holoubek & pravnuci s.r.o

 

Jak uvádí na svých stránkách, vykoupí je na adrese Velkotržnice Lipence, K Radotínu 492, Praha 5 Hala č. 37, a to od pondělí do pátku vždy od 9:00 do 16:00, v neděli od 9:00 do 11:00.

 

Jak uvádí firma, je nutné předem zavolat na 777 153 600.
U sušených hub je cena stanovena dle kvality, u čerstvých se cena stanovuje na daný týden. Čerstvé houby v rozmezí 30 - 600 Kč/Kg. Sušené houby v rozmezí 200 - 4000 Kč/Kg.

 

Pavel Bogner provádí výkup jednak ve sběrném stanovišti v Malonicích u Blížejova v Plzeňském kraji a souběžně v lokalitách, kde houby rostou. Na bližší informace za kolik, kdy a v které lokalitě v dané chvíli vykupuje kontaktujte na telefonním čísle 722 911 177 .

 

V Bělé nad Radbuzou houby vykupuje pan Miroslav Giertl. Jak uvádí na svém webu, cena za 1kg čerstvých zdravých hříbků se pohybuje od 100 Kč do 300,-Kč/kg. Záleží vždy na tom, jak houby rostou. Kontakt: 604 807 004.

 

Podívejte se na letošní houbařské úlovky čtenářů TN.cz:

GALERIE: Houby

1
/
15
Zdroj: zpravy@nova.cz
Jan Jáchym našel 1309 hřibů ; Jan Jáchym našel 1309 hřibů

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Největší houbu na světě našel tento Mexičan

Související témata:
TN.cz