všichni prezidentovi muži

ZEMANŮV TÝM: Podívejte se, koho si nový prezident vezme na Hrad

Miloš Zeman a Miroslav Šlouf
Zdroj: Mediafax
Kým se nový prezident Miloš Zeman na Hradě obklopí?

Osmého března si Václav Klaus podá dveře Pražského hradu s Milošem Zemanem a bývalý předseda sociální demokracie se usadí v tamních komnatách. A s ním i všichni prezidentovi muži. Koho si s sebou Zeman na Hrad přivede?

Na otázku, kým se prezident Zeman obklopí, zatím neexistuje oficiální odpověď, jistota panuje pouze ohledně čtyř jmen. Miloš Zeman už jasně vyhlásil, že poradci Václava Klause Ladislav Jakl a Petr Hájek s ním v sídle českých panovníku rozhodně nepobudou. Není se moc čemu divit, oba pánové mnohdy dokázali být výraznějšími personami než prezident. Petr Hájek třeba označil Václava Havla za přisluhovače Satana, Ladislav Jakl zase prohlásil o místopředsedovi ČSSD a sněmovny Lubomírovi Zaorálkovi, že je lhář, hulvát a trdlo. Na druhou stranu je Hájek známý svým hlubokým odporem k novinářům, takže by nepřekvapilo, kdyby si jej Zeman zvolil za šéfa tiskového odboru. Pomsta na žurnalistickém cechu by byla dokonána.

 

Kancléř Jiří Weigl na sklonku minulého týdne oznámil, že opustí Hrad spolu s Klausem, kterému se cítí zavázán. Dost možná i proto, že novoroční amnestie zprostila jeho dceru podmínky za autonehodu, při níž zemřela spolujezdkyně.

 

Z těch, kdo se naopak na Hrad přestěhují se Zemanem, je jasno o jediném člověku: tajemníkem Miloše Zemana i nadále zůstane Jaroslav Hlinovský, který byl během kampaně svému šéfovi neustále věrně po boku. Odstrkoval novináře, přidržoval kabát a oprašoval Zemanovi sako, než se rozsvítily televizní kamery.

 

Jak by tedy mohl vypadat nový hradní personál? Kdo jsou Zemanovi nejbližší? Jelikož se novopečená hlava státu nemíní vzdát čestného předsednictví ve Straně práv občanů –Zemanovcích (SPOZ), nabízí se pohled do partajního ansamblu.

 

 

 

1. VEDOUCÍ KANCELÁŘE MIROSLAV ŠLOUF

 

 Kontroverzní podnikatel a lobbista, zároveň předseda pražské pobočky SPOZ, Miroslav Šlouf se celou dobu předvolební kampaně držel ve stínu, ale v sobotu, když už měli lidé v republice odvoleno, zavítal na Zemanův štáb.

 

"Praha je malé město a nemůžete zaručit, že se s někým potkáte a zeptáte se, co si myslí a proč. Nemůžu říct, že bych nemluvil s vedoucími představiteli ODS v Praze nebo představiteli KDU-ČSL," odpovídal Šlouf šalamounsky přítomným novinářům. Připustil, že s kampaní sem tam vypomohl.

 

Kancléř je na Hradě nadřízeným všech odborů, koordinuje jejich činnost. Loutkovodičské nadání Šloufovi rozhodně nechybí, kancléř navíc není ani tolik mediálně expononovaný, takže by mohl lobbista stát tam, kde se cítí nejlépe: v pozadí a na místě, kam se sbíhají nitky.

 

V reálu bude ovšem Šlouf pracovat spíše jako stínový prezident. Za pět let se přeci jen s nejvyšší pravděpodobní bude Zeman ucházet o obhajobu prezidentství, takže do té doby asi setrvá u svých opatrných a neoficiálních vazeb.

 

2. ŘEDITELÉ ODBORU KOMUNIKACE A KULTURY
JOSEF BAXA A ZDENĚK ŠTENGL

 

 Funkci za Klausovy éry vykonával Petr Hájek. Kulturní agendu by po něm mohl převzít místopředseda Zemanovců Josef Baxa, v sobotu na štábu ponoukal ostatní ke sborovému zpěvu masarykovského šlágru Ach synku, synku, takže potřebná kulturnost mu nechybí. A v oblasti kultury může mít celou řadu erudovaných poradců: za Zemanem stojí třeba Jiřina Bohdalová, Helena Vondráčková nebo Daniel Hůlka.

 

 Zdeněk Štengl, další z místopředsedů SPOZ, se naopak osvědčil v komunikaci s veřejností. Pár dnů před volbami si na svůj facebookový profil napsal: "Schwarzenberg vstoupil do české politiky a kandiduje na Hrad, jenom aby zrušil Benešovy dekrety a otevřel cestu sudeťákům k navrácení majetku, který byl naprosto legálně zabaven. On chce, abychom byli opět protektorátem Německa." Absencí politické obratnosti a diplomatické rétoriky by plně navázal na Hájkův odkaz a mohl by být Zemanovou hlásnou troubou pro ty případy, kdy by si prezident nechtěl špinit vlastní ústa.

 

3. ŘEDITEL POLITICKÉHO ODBORU VRATISLAV MYNÁŘ

 

 Během druhého kola voleb předseda SPOZ Mynář pečlivě hlídal, aby nikdo nemanipuloval s hlasovacími lístky, a aktivně upozorňoval ministerstvo vnitra, že si má dohlédnout na pravost voličských průkazů. Jeho podezření se nakonec nepotvrdilo, komise žádný neplatný průkaz, kterým by se daly nahnat falešné hlasy, nezaznamenal.

 

Jako pragmatická pojistka by však Mynářova strategie nemusela být marná, kdyby Zeman se Schwarzenbergem prohrál. Měl by pak argument pro stížnost na neplatnost voleb a rozhodně by mohl říci, že na problém upozorňoval už v době, kdy nevěděl, kdo by mohl být takto poškozený. Chytré a prozíravé – tedy ty pravé vlastnosti pro šéfa politického odboru.

 

4. ŘEDITEL ZAHRANIČNÍHO ODBORU MARTIN NEJEDLÝ

 

 Další ze zemanovských místopředsedů a jednatel české pobočky ropného gigantu Lukoil. Při svých četných podnikatelských aktivitách se Nejedlý dostal do všech koutů Evropy a dlouhodobě pobýval v Rusku. A to je trh, o který Miloš Zeman stojí.

 

Nejedlý žil i v Německu, takže se může angažovat v nově rozjitřené ráně Benešových dekretů. V rámci dobrých vztahů s naším největším sousedem by měli vrcholní funkcionáři SPOZ ovšem přestat používat slovo „sudeťáci“. Rusky a německy umí Nejedlý výborně a pro příštích pět let by to mohlo lícovat s hradními potřebami.

 

5. ŘEDITEL ODBORU LEGISLATIVY A PRÁVA
VLADIMÍR ZAVADIL

 

 Svůj odbor by si jistě zasloužil i pražský právník a někdejší důstojník StB Vladimír Zavadil. Byl oním tajemným zadavatelem reklamy v deníku Blesk, kde čtenářům vysvětloval, proč by neměli volit Karla Schwarzenberga. Na nátlak médií se nakonec přiznal, ale rozhodně tvrdil, že nechápe, jak by inzerát mohl někoho poškozovat. V celostránkové anti-reklamě se objevily věty jako třeba „(Karel Schwarzenberg) připravuje půdu pro vrácení majetku potomkům válečných zločinců“.

 

Tým kolem knížete Zavadilův názor na neškodnost inzerce nesdílí a podal již trestní oznámení. Zavadil tak bude mít příležitost potrénovat si své právnické a legislativní schopnosti a udržet je ve stavu připravené bdělosti.

 

6. ŠÉF TISKOVÉHO ODBORU VÁCLAV KLAUS

 

 Dosluhující prezident se do role mluvčího Miloše Zemana pasoval už sám a bez nároku na honorář, dokonce se k němu připojila celá rodina. Klaus rozhodně prokázal, že slova chvály nalézá pro Zemana s lehkostí. „Teď konečně zvítězila ta pravda a láska nad lží a nenávistí. Jsem tomu nesmírně rád, je to obrovské zadostiučinění pro všechny, kteří to s naší zemí myslí dobře,“ nechal se slyšet Klaus poté, co bylo jasné, kdo se stane jeho nástupcem. Na tiskové konference by navíc mohl pokaždé přijít s novou knihou, kterou vydal jeho institut, jako to udělal v pátek při volbách se sborníkem Spor o amnestii.
 

kms TN.cz