osobní práva

Zveřejňujete videa na internetu? Můžou hrozit vysoké pokuty

Téma:

Fenoménem dnešní doby je video. Natáčíme prakticky všechno a všude. Navíc se pak s nahrávkami často chlubíme na sociálních sítích. Jenže to není podle právníků bez rizika. Můžeme totiž velmi snadno zasáhnout do osobních práv cizích lidí a pak se nedoplatíme.

Kamery a fotoaparáty nám dávají možnost připomenout si dovolenou, ale pomáhají i k objasnění dopravních nehod. Jakmile ale natočíte nebo vyfotíte nevhodné chování jiného řidiče a na sociálních sítích na něj upozorníte, můžete se dostat do problémů. Za přestupek vám hrozí pokuta až 10 000 Kč. Pozor si také dejte, pokud máte v autě kameru se dvěma snímači.

 

"Úřad pro ochranu osobních údajů říká, že kamera by neměla být umístěná tak, aby snímala pohled dozadu," vysvětlil dopravní expert Robert Kotál.

 

V Lucembursku nebo Rakousku nesmí být pořizovány záznamy veřejného prostranství. Pokud vás chytí, můžete za to zaplatit až čtvrtmilionovou pokutou. Pokud máte kamery na domě, nesmí zabírat sousedy kvůli soukromí.

 

Nejčastějším prohřeškem je, že kamery snímají nejen vlastní pozemek, ale zabírají i část sousedního nebo veřejného prostranství. V takovém případě vám úřad může uložit pokutu.

 

 

Pokud si natočíte přátelé nebo cizí lidi, tak se ničeho nedopouštíte, když se na video podíváte doma. "V případě, že to chci nějakým způsobem zveřejnit, potřebuji ten souhlas lidí na videu. V případě, že to udělám bez jejich souhlasu, tak se vystavuji sankcím a umím si představit i situaci, kdy už to bude i trestné," sdělil advokát Jan Černý.

 

Právníci radí, abychom se přes sociální sítě raději vyhnuli i pátrání po zloději na vlastní pěst. Na pořízených snímcích totiž nesmí být identifikovány konkrétní osoby ani osobní údaje. Takže v záběrech by se neměly objevit žádné SPZ ani obličeje.
 

Jana Schillerová / klma tn.cz / TV Nova