Sport

Tour: Extrémní etapa rozprášila peloton

Vítězem desáté etapy na Tour de France se stal Ital Leonardo Piepoli ze stáje Saunier Duval – Scott.

V etapě s dvěma stoupáním té nejvyšší kategorie, dojel druhý jeho týmový kolega Cobo Acebo ze Španělska a na třetím místě Belgičan Frank Schleck. O žlutý trikot přišel v dnešní supertěžké etapě Kim Kirchen z Belgie. Po zítřejším dnu odpočinku se do něho obleče Australan Cadel Evans, který uhájil vedení o jedinou sekundu před Frankem Schleckem.


Českému závodníkovi Romanu Kreuzigerovi se nevedlo tolik jako v předchozích etapách a dojel se ztrátou více než sedmi minut na čtyřiadvacátém místě. Celkově mu patří jednadvacáté místo. Na vedoucího Evanse ztrácí přesně sedm minut.

Kreuzigerův den blbec přišel v desáté etapě

Roman Kreuziger před desátou etapou na Tour říkal, že v ní položí život. "Zatím o tom není třeba hovořit, protože Tour není ani v polovině. Člověk neví, jestli nepřijde nějaký den blbec a neztratí," reagoval na otázku, jak zatím hodnotí svoje vystoupení na Tour. Pokud by se český talent neživil cyklististikou, mohl by si otevřít věštírnu.

Tourmalet, to je masochismus

Třicetikilometrové stoupání do výšky víc než dva kilometry nad mořem, rozbilo startovní pole na prvočinitele. Za vedoucím hrdinou Di Gregoriem, který přelezl přes vrchol jako první, začal z hlavního pole odpadat jeden závodník za druhým. Kreuziger brutálnímu tempu, které nastolili jezdci týmu CSC dlouho odolával.


Znovu vypadalo, že se český mladík udrží s nejlepšími. Zhruba 4 kilometry před vrcholem už  nedokázal akceptovat zničující rytmus mužů z Riisovy stáje a svěsil nohy.


Z pelotonu zbyla pouze hrstka statečných, ve které nechyběli hlavní favorité Kirchen, Evans, Frank Schleck, Andy Schleck, Vandevelde, Sastre nebo Piepoli. V této skupině se překvapivě neudržel Alejandro Valverde, který šéfoval pronásledovatelům.

Dílo zkázy dokonal Hautacam

Pod závěrečným stoupáním na Hautacam, na jehož vrcholu byl cíl etapy, dojela Kirchenova skupina zdecimovaného Di Gregoria. Hrátky o vítězství v etapě rozjel Piepoli. Jeho útok byl však příliš čitelný. Do těch správných otáček rozkmital pedály až Frank Schleck, který napomohl dalšímu dělení skupiny. Záhy odpadl Kirchen, kterého brzy následoval Evans.

Týmová práce na jedničku

Lucemburčanův nástup zachytili pouze Piepoli a jeho parťák Cobo Acebo. "Kamzíci" ze stáje Saunier Duval-Scott měli  nakonec více sil než Schleck a téměř ruku v ruce projeli cílem. S odstupem dojel Belgičan, který se mohl obléci do žlutého trikotu.

Evans přijel za sekundu dvanáct

V tuto chvíli už o pozici lídra dávno přišel Kirchen a do té doby desátého Schlecka ohrožoval pouze Evans. Vidina žlutého trikotu mu pomohla dostat se do cíle včas. O pouhou sekundu uhájil vedení před Schleckem, který v celkovém pořadí poskočil o osm míst. V úterý čeká na cyklisty zasloužený odpočinek.

Výsledky - 10. etapa (156 km):

1. Piepoli (It.) 4:19:27, 2. Cobo (Šp.) stejný čas, 3. F. Schleck (Luc.) -28, 4. Kohl (Rak.) -1:06, 5. Jefimkin (Rus.) -2:05, 6. Ricco (It.) -2:17, 7. Sastre (Šp.), 8. Evans (Austr.), 9. Meňšov (Rus.), 10. Vandevelde (USA) všichni stejný čas, ...24. Kreuziger (ČR) -7:03.

Průběžné pořadí:

1. Evans (Austr.) 42:29:09, 2. F. Schleck -1, 3. Vandevelde -38, 4. Kohl -46, 5. Meňšov -57, 6. Sastre -1:28, 7. Kirchen (Luc.) -1:56, 8. Cobo -2:10, 9. Ricco -2:29, 10. Jefimkin -2:32, ...21. Kreuziger -7:00. 

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události