Sport

Amputovaný atlet má další problém

Mezinárodní atletická federace IAAF nedá Jihoafričanovi Oscaru Pistoriusovi pokoj.

Atlet s dvojnásobnou amputací nohou se chce po boku zdravých sportovců zúčastnit olympijských her. Tento nápad se od začátku nezamlouvá představitelům IAAF. Nejprve si vymysleli, že ho speciální karbonové protézy zvýhodňují oproti zdravým běžcům. Spor šel před Sportovní arbitrážní soud a Pistorius jej vyhrál.

Protézy jako ostře nabitá zbraň?

Pierre Weiss, jeden z vysokých představitelů IAAF, teď přišel s dalším argumentem, proč nemůže Pistorius na olympiádu. Myslí si, že pokud se Jihoafričan zúčastní štafety na 4x400m, tak jeho náhrady nohou budou představovat riziko pro ostatní atlety nebo pro Pistoriuse samotného. Štafetové závody se totiž běhají ve skupině a atleti jsou v bezprostředním kontaktu.


„Pokud Pistorius poběží pohromadě s ostatními atlety, tak je zde poměrně vysoké riziko, že spadne buď on, nebo srazí někoho jiného,“ řekl Weiss.

Splnit limit bude těžké

Jednadvacetiletý Pistorius se pokouší o splnění olympijského limitu 45,55 s pro účast v individuálním závodě na 400 m. Jeho letošním maximem je 46,62 s, které se mu podařilo zaběhnout na mítinku Zlaté ligy v Římě. Další pokus bude mít ve středu v Lucernu.

Poběží Pistorius štafetu?

Pokud by se to nepodařilo, tak jediná cesta na olympiádu vede přes účast v národní štafetě, která už má splněný požadovaný limit. Jihoafričané se však kvalifikovali bez Pistoriuse, takže by museli jednoho z atletů vyřadit.

„Toto rozhodnutí je na Jihoafrickém olympijském výboru, ale my bychom kvůli bezpečnosti atletů upřednostňovali, kdyby Pistorius do štafety vybrán nebyl,“ uzavřel svoje tažení proti Pistoriusovi Weiss.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události