Sport

Pistorius na olympiádu nepojede

I přes osobní rekord požadovaný čas nezaběhl. Na OH nebyl nominován ani do štafety.

Diskuze o regulérnosti Pistoriusových protéz hýbou celým atletickým světem. Ve středu měl jihoafrický atlet poslední možnost zaběhnout olympijský limit. I přes velkou snahu a zlepšený osobní rekord, který má nyní hodnotu 46,25 sekundy, stále o sedm desetin zaostal za olympijským limitem.

Konec snění, do Pekingu nepojede

Pistorius na olympijské hry s definitivní platností nepojede. V pátek to potvrdil prezident národního atletického svazu Leonard Chuene, který uvedl, že ve štafetě bude zemi reprezentovat čtveřice běžců s rychlejšími časy. Jeden velký sen se tak definitivně rozplynul...

Pistorius: Jsem spokojený se svými časy

"Už na začátku sezony jsem řekl, že budu strašně šťastný, když budu běhat časy, se kterými budu spokojený, ať už se dostanu na olympiádu, nebo ne. Dnes to byl jeden z těch časů," uvedl po závodě. Pistorius ale stále doufá, že ho funkcionáři zařadí do výběru pro štafetu pro 4x400 metrů, kde by měl běžet první úsek. "Vím, že je jeden nebo dva běžci, kteří doufají v nominaci a v této sezoně nezaběhli čas 46,25. Takže uvidím, až se vrátím domů," dodal.

Výhoda?

Jako by to beznohý atlet už tak v životě neměl dostatečně těžké. Když se rozhodl závodit se zdravými sportovci, protože paraolympioniky jasně porážel, postavila se proti tomu mezinárodní atletická federace IAAF. Prý se speciálními karbonovými protézami může běhat rychleji než normální smrtelníci. Rozpoutala se celospolečenská diskuze, kam až zajdou sportovci, aby zlepšili svůj výkon a zda se takové úpravy budou tolerovat. Jihoafrickému atletovi se argument o vyšší možné rychlosti nezdál opodstatněný, a tak případ předal Sportovnímu arbitrážnímu soudu. Ten mu dal za pravdu a Pistorius mohl pokračovat v závodění se zdravými.

Snil sen o olympiádě

Tento týden se běžec zúčastnil prestižního podniku Zlaté ligy v Římě, kde na trati 400 metrů dokázal zaběhnout čas 46,36. "Dnes odcházím s úsměvem na tváři. Jsem neskutečně šťastný. Sice jsem běžel v B závodě, ale cítil jsem, že se účastním opravdu velkého mítinku,“ řekl po závodě v Římě.
Aby se kvalifikoval na OH, musel by zaběhnout čas 45,55, tedy skoro o vteřinu rychlejší, než je jeho osobní maximum. Tento čas se zdá pro Pistroriuse nereálný, ale atlet stále doufá, že bude nominován do olympijské štafety Jihoafrické republiky. Proti tomu se ale postavil Pierre Weise, vysoký představitel IAAF, který si myslí, že by jeho protézy ohrožovaly ostatní sportovce. Více si přečtěte ZDE.

Poslední šance

V Lucernu se bude lámat chleba. Pistorius totiž má ve středu poslední šanci zaběhnout limit. Pokud se to nepodaří a nebude nominován do štafety, jeho sen o olympiádě se rozplyne jako pára nad hrncem. Ani sám atlet splnění limitu moc nevěří, ale doufá, že na další hry již pojede. “Osm týdnů tréninku není dostatečně dlouhá doba na přípravu. Pokusím se limit splnit, udělám pro to všechno, a když se to nepovede, možná mě nominují do štafety,“ uvedl jedenadvacetiletý atlet, který tak stále doufá, že se zúčastní největší sportovní akce tohoto roku.


hrc
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události