Fotbal

Chovanec sedí do koncepce

Chovanec sedí do koncepce
Zdroj: tn.cz / ČTK

Bývalý kouč reprezentace je favoritem na znovuzvolení. Je to kvůli tomu, že se hodí svazu do „koncepce“?

Proč byste měl být reprezentačním koučem zvolen právě vy?

Posouzení je na výkonném výboru, mluvit o sobě je těžké. O nás rozhoduje někdo jiný, my nerozhodujeme nic. Vybráni jsme byli podle kritérií těch, kteří mají výběr na starosti. Určitě to člověka potěší, když se dostane do velmi úzkého kruhu kandidátů na post ve fotbale tak důležitý, jako je pozice reprezentačního trenéra.

Jste připravený na mediální tlak s tím spojený?

Tato práce přináší velký tlak na každého trenéra a u reprezentace je ještě daleko větší. Na druhou stranu je to funkce veřejná, takže s tím člověk musí počítat.

Nebojíte se, jak zvládnete návrat na lavičku? Teď jste přeci jen nějaký čas netrénoval...

Nevím jestli je to vůči Petrovi Radovi handicap, ale určitě na tom něco je. Na druhou stranu jsem se teď ve Spartě pohyboval velmi blízko mužstvu. I když v pozici manažerské, byl jsem blízko práci trenérů. Nepracoval jsem mimo fotbal.

Myslíte si, že jste se poučil z chyb, například z neúspěšné baráže o MS 2002 proti Belgii? Může tato zkušenost být vaší výhodou?

To má jistě svojí logiku, na druhou stranu je v tom přímá úměra s úspěšností. Pokud jste úspěšný, tlak je menší a kritiků je míň. My jsme neuspěli, zákonitě tedy přišla kritika. Zkušenosti, které člověk získal, si musí sám vyhodnotit. Po určité době to člověk někdy bere i s nadhledem.

S jakou koncepcí před výkonný výbor předstoupíte?

To, že máme být na výkonném výboru, jsem se dozvěděl včera. Sám očekávám, co se tam ode mě bude chtít. Určitě je ale bude zajímat náš názor na fotbal a naše koncepce. Tu řeknu až výkonnému výboru.

Neodhalíte ani trochu ze své kuchyně?

Je to dané tím, že když člověk u fotbalu je, má koncepci v sobě. Navíc musí zapadat do koncepce svazu, do celkové koncepce.


JOZEF CHOVANEC:

Datum a místo narození:
7. března 1960, Považská Bystrica

Současné působiště:
sportovní manažer Sparty Praha, předtím prezident klubu (od 2006)

Trenérská kariéra:
Sparta Praha (1996-97), reprezentace ČR (1998-2001), Marila Příbram (2002-03), Kubaň Krasnodar (2005)

Trenérská bilance v reprezentaci:
45 zápasů, 27 vítězství, 7 remíz, 11 porážek

Největší úspěchy:
2x mistr ligy (se Spartou); postup na ME 2000 (bez ztráty bodu)

Ocenění:
3x vítěz ankety Trenér roku (1998, 1999, 2000); 2. místo v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků o nejlepšího reprezentačního trenéra (1999)

Ostatní:
bývalý výborný záložník a později i stoper, jehož nejlepší hráčská léta jsou spjata se Spartou; dlouholetý kapitán letenského týmu, v němž sehrál rekordních 750 utkání; před dvěma lety se stal prezidentem klubu, už dříve ve Spartě působil jako sportovní manažer; v závěru letošní sezony odkoučoval poslední dva zápasy; v lednu 1998 se stal trenérem české reprezentace, odstoupil po neúspěchu v baráži o účast na MS 2002 s Belgií.

dfk s přispěním redakce SN, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události