Sport

Chambers na olympiádu nesmí

V pátek padl verdikt, který Chambersovi definitivně zakázal reprezentovat na olympijských hrách.

Londýnský soud v pátek rozhodl, že atlet Dwain Chambers nesmí startovat na olympijských hrách. Potvrdil tak pravidlo národního olympijského výboru, které sportovcům, kteří byli usvědčeni z dopingu, doživotně zakazuje start na olympiádě. Třicetiletý britský atlet si v letech 2003 až 2005 odpykal dvouletý distanc za užívání anabolického steroidu THG, ale podle pravidel národního olympijského výboru už nikdy nesmí startovat na olympiádě. S tím se ale světoznámý atlet nehodlal smířit, a tak se obrátil na civilní soud.

Soudce: stejně by neměl šanci na medaili

Jeden z důvodů soudce pro zakázání startu byl fakt, že Chambers by stejně měl jen malou šanci na zisk olympijské medaile. "Jeho desetisekundový čas z minulého víkendu je konfrontován se skutečností, že v Pekingu bude devět jiných atletů, kteří letos zaběhli rychleji," vysvětlil soudce. Chambers se proti verdiktu nebude odvolávat. "Soudce rozhodl," poznamenal lakonicky.

Chambers vyhrál kvalifikaci

Minulý týden Chambers vyhrál britskou kvalifikaci v běhu na 100 metrů, když dosáhl času rovných 10 sekund, což byl nejlepší čas britského atleta za posledních 7 let. Tím by si všude jinde na světě zajistil místo na olympiádě, ale funkcionáři byli neoblomní, a případ tak vyřeší soud. I kdyby Chambers na olympiádu odjel, asi by měl těžké najít si v britském týmu kamarády. Více než 200 britských sportovců totiž podepsalo petici, ve které si přejí, aby na hry nejel. Více o případu Chambers se dočtete ZDE.

Zákaz podporuje i britská Komise sportovců

Zákaz doživotně startovat na olympiádě je v platnosti již 16 let. Má ho na svědomí britský olympijský výbor. Zákaz podpořila také britská komise atletů. V petici se praví: "Jádrem olypijského hnutí jsou hodnoty jako fair play, respekt a přátelství. Jako olympionici se musíme postavit za tyto ideály a jakýkoli atlet, který bral látky podporující výkon, tyto ideály nerespektoval.“
Pětinásobný olympijský vítěz Sir Steve Redgrave napsal: "Každý atlet, který závodí za Velkou Británii zná pravidla britského olympijského výboru. Když atlet riskuje podvod, musí přijmout důsledky.“

Chambers: verdikt budu respektovat

Šéf národního olympijského výboru Colin Moynihan doufal, že se Chambers do Pekingu nekvalifikuje, a tak skončí bez boje. Poslední dny jsou proto pro něj hektické. "Dvacet hodin denně, sedm dní v týdnu pracuji na Dwainu Chambersovi, to je momentálně priorita," řekl agentuře AP.
Bronzový medailista z letošního halového mistrovství světa věří, že se v Pekingu utká s hvězdami stovky Usainem Boltem, Asafou Powellem a Tysonem Gayem. "Budu respektovat verdikt soudu. Ale věřím, že rozhodnutí bude v můj prospěch a budu si moci užít hry v Pekingu," řekl po úspěšné kvalifikaci.

Bývatý trenér si myslí, že by měl od soudního sporu upustit

Proti Chambersovi se postavil i jeho bývalý trenér Frank Dick, který ho vedl v reprezentaci. Ten ho v otevřeném dopise požádal ať "udělá správnou věc“ a upustí od soudního procesu.
Moynihan nechtěl případ před dnešním soudním slyšením podrobně rozebírat, ale postoj má jasný. "Nemyslím si, že by někdo, kdo vědomě bral drogy, aby podvedl své kolegy, měl závodit na olympiádě," prohlásil. Proti Chambersovi tak stojí takřka celá veřejnost i sportovci. On svůj boj ale nehodlá vzdávat.


Britská nominace pro Peking se uzavírá v neděli, takže obě strany budou mít ještě šanci na odvolání

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události