Fotbal

Petr Rada zvolen trenérem reprezentace!

Petr Rada zvolen trenérem reprezentace!

Národ je v šoku. Petr Rada povede reprezentaci ČR!

Fotbaloví odborníci i široká veřejnost očekávali jediné: že trenérem bude zvolen Jozef Chovanec. Podle oficiálních informací fotbalového svazu ale došlo k velkému překvapení- trenérem reprezentace byl v poměru 9:2 zvolen Petr Rada.

Ze třinácti funkcionářů se dva zdrželi hlasování. Teplický bouřlivák, kterému se před volbou nedávalo mnoho šancí, svou řečí a koncepcí přesvědčil výkonný výbor a převezme českou reprezentaci.

Rada: byl jsem překvapený

"Jsem samozřejmě nesmírně překvapený. Když předseda svazu Pavel Mokrý oznámil, že jsem se stal novým trenérem reprezentace, byl jsem pochopitelně v šoku. Je to pro mě vrchol trenérské kariéry," řekl Rada. Prý ani s nikým nemluvil a nijak neloboval. "O to víc jsem byl zaskočen," dodal nový trenér, který bude hostem čtvrtečního ON-LINE rozhovoru).

Chovanec: spekulacím jsem nevěnoval pozornost

"Je to rozhodnutí výkonného výboru, které respektuji. Dopadlo to, jak to dopadlo, a já jsem považoval za čest, že jsem se dostal mezi poslední dva uchazeče. Spekulacím v tisku jsem nevěnoval před volbou pozornost, i proto nejsem zklamán," uvedl Chovanec. "O osud národního celku strach nemám. Je dostatečně silný a v osobě Rady bude mít práce kouče kontinuitu. Tohle byla velká šance se vrátit k trénování, ale život běží dále," dodal.

Rada chce Jankulovskiho i Kollera

Radu čeká první oficiální povinost již ve čtvrtek. Od 16 hodin se představí na tiskové konferenci poprvé v roli hlavního reprezentačního trenéra. Poté musí přemýšlet o svém realizačním týmu, se kterým bude vstupovat do kvalifikace o MS 2010. "Co nejrychleji bych chtěl sestavit realizační tým a začít jednat s některými hráči. Již před volbou jsem s několika z nich mluvil a sami mě vyzývali, abych do výběru šel. Proto počítám, že se do reprezentace vrátí Koller, Jankulovski a další, kteří ohlásili konec reprezentační kariéry. Já žádný důvod, proč by měli končit, nevidím," prohlásil Rada.

První přátelské utkání nového trenéra čeká 20. srpna, kdy čeští reprezentanti nastoupí ve Wembley k přátelskému utkání proti Anglii. V

Funkce manažera reprezentace zrušena

Ve čtvrtek byla zrušena funkce manažera reprezentace, kterou po skončení Eura opustil místopředseda svazu Vlastimil Košťál. Pravomoci spojené s funkcí manažera národního týmu bude vykonávat generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka.

Trenérem Teplic jmenován Plíšek

Na uvolněné místo po Petru Radovi byl jmenován Jiří Plíšek. Bývalý trenér bosenského Željezničaru Sarajevo a Synotu Staré město se Teplic ujme již ve čtvrtek. Bývalý šéf sparťanského skautingu již nyní vedl divizní "béčko" Teplic a tak ho nečeká žádné stěhování.


Rada dosud vedl Teplice, které převzal loni v létě a obsadil s nimi v lize páté místo. Bývalý reprezentační obránce zahájil trenérskou kariéru v německé Fortuně Düsseldorf, kde působil v roli asistenta. Ve stejné funkci byl poté ve Slavii, kde stal i hlavním koučem.

PETR RADA:

Datum a místo narození:
21. srpna 1958, Praha

Současné působiště:
trenér FK Teplice (od 2007) a asistent trenéra české reprezentace (od 2006)

Trenérská kariéra:
Fortuna Düsseldorf (asistent 1996-97), Slavia Praha (asistent 1997-98, hlavní trenér 1998, asistent 1998-2000), reprezentace ČR (asistent 1998-2001), FK Teplice (2000-01), Viktoria Plzeň (2001-02), Chmel Blšany (asistent 2003), FK Jablonec (2003-07)

Největší úspěchy:
finalista Poháru ČMFS 2007 (s Jabloncem)

Ostatní:
bývalý nesmlouvavý obránce; s trénováním začal jako asistent trenéra v Düsseldorfu; jako hlavní trenér debutoval na jaře 1998, kdy vedl v posledních pěti kolech sezony Slavii; u reprezentace působil jako asistent už za trenéra Chovance, do stejné pozice si ho po MS 2006 vybral i Karel Brückner.

tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události