Sport

Má rakovinu. Přesto jede na olympiádu

Americký plavec Shanteau odložil plánovanou operaci rakoviny varlat, aby mohl startovat na olympiádě.

Olympijský plavec Eric Shanteau minulý týden médiím ohlásil, že má rakovinu varlat, ale že odkládá léčbu, aby se mohl zúčastnit olympijských her v Pekingu. Na olympiádě se bude závodit na trati 200 metrů prsa.

Shanteau: rakovina mě nedostane!

Doktoři plavci start povolili, ale budou ho bedlivě sledovat, aby zjistili, zda se rakovina nešíří. Na olympiádě budou americkému plavci každý týden odebírat krev a vyhodnocovat krevní testy, které by měli včas odhalit šíření nemoci. "Já mám rakovinu, ale ta mě nedostane,“ nechal se slyšet čtyřiadvacetiletý plavec.

O tom, že má rakovinu, se dozvěděl týden před americkou plaveckou kvalifikací. Doktoři mu ale kvalifikaci umožnili absolvovat a namotivovaný Shanteau skončil na druhém místě za favoritem Brendanem Hansenem.

Phelps: nedokáži si představit, co prožívá

Shanteu o své nemoci pověděl členům amerického plaveckého týmu v soukromí přímo po závodu americké kvalifikace. "Všichni byli šokováni. Nemyslím, že někdo něco takového očekával,“ uvedla plavkyně Dara Torres. "Podporujeme ho na sto procent. Vím, že to musí být neskutečně těžké něco takového prožívat, já sám si to nedovedu představit, ale vím, že je to silný člověk,“ uvedl Michael Phelps, největší plavecká hvězda olympiády.

Pro ostatní je hrdinou

Shanteu v Pekingu nemá moc velkou šanci získat medaili, protože zaplaval až devátý nejrychlejší čas letošního roku. Ale lidé sledují jeho boj proti zákeřné nemoci a fandí mu. Olympiáda potřebuje moderní hrdiny, sportovce, kteří porazí nejen své soupeře, ale kteří jsou schopni riskovat víc. "Když jsem se dozvěděl, že mám rakovinu, myslel jsem si, že to není pravda. Že není možné, aby se to přihodilo zrovna mně,“ uvedl plavec. "Snažíte se připravit na olympiádu a pak přijde takováto zpráva, skoro mě to zruinovalo,“ dodal.

Trenér ho podporuje

Hlavní trenér amerických plavců Mark Schubert sportovcovo rozhodnutí podporuje. "Eric tu nastalou situaci zvládá s odvahou a rozvahou. Jeho rozhodnutí soutěžit na olympiádě a podělit se o svůj příběh, kterým pomůže ostatním, to jsou známky té odvahy," uvedl Schubert.

Shanteau: hrozně moc chci plavat!

"V jakémkoli jiném roce bych neabsolvoval závod a šel na operaci, ale tohle není jakýkoli rok. Tohle je rok olympiády a já za tímto cílem (startovat na olympijských hrách) šel celý svůj život,“ řekl Eric Shanteau.

"Hrozně moc chci plavat. Vím, co riskuji, ale jde vlastně jen o delší dobu uzdravování. Po olympiádě nebudu mít nic jiného než čas a to je hlavní důvod mého rozhodnutí," uzavřel Shanteau.

Petr Hrubec, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události