Sport

Tour: Expres Cavendish se zadrhnul a možná vzdá

Závěrečný spurt ve čtrnácté etapě na Tour de France nebyl poprvé o Marku Cavendishovi.

Doposavad platila na Tour de France velmi jednoduchá rovnice. Pokud dojel peloton do cíle pohromadě, tak bral vždy vítězství borec ze stáje Columbia, Mark Cavendish. Cyklistika však není matematika.


Poslední etapa před peklem alpských stoupání se stala kořistí španělského cyklisty Oskara Freireho. O svém vítězství rozhodl v závěrečném spurtu, ve kterém porazil Kolumbijce Leonarda Duqueho a německého veterána Erica Zabella.

Cavendish je sprinter, ne vrchař

Britský express Mark Cavendish, který dokázal vyhrát na Tour už čtyři etapy, se tentokrát neprosadil a skončil hluboko v poli poražených. Jeho šance na úspěch rozprášilo stoupání čtvrté kategorie zhruba deset kilometrů před cílem, ve kterém nedokázal dráhový mistr světa udržet krok s pelotonem.


Cavendish, který se protrápil  pyrenejskými etapami, se navíc dalšího vítězství zřejmě nedočká. „Je už evidentně velmi unavený,“ řekl šéf stáje Columbia Bob Stapleton. „Musíme zvážit, jestli ho z Tour nestáhneme. Konečný verdikt padne po diskuzi z Markem,“ dodal Stapleton, který váhá Cavendishe pustit do náročných alpských stoupání, které peloton potkají už v neděli.

Kreuziger bojuje dál

Český cyklista Roman Kreuziger dokončil etapu z Nimes do Digne-les-Bains dlouhou 194,5 km v hlavním poli na 42. místě ve stejném čase jako vítěz. V celkovém pořadí si udržel 19. příčku se ztrátou 7:11 minuty na vedoucího Australana Cadela Evanse.

Výsledky - 14. etapa (194,5 km):

1. Freire (Šp.) 4:13:08
2. Duque (Kol.), 3. Zabel (Něm.)
4. Dean (N. Zél.), 5. De Jongh (Niz.)
6. Ballan (It.), 7. Perez (Šp.)
8. Pineau (Fr.)
9. Tosatto (It.)
10. Hushovd (Nor.)
 ...42. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události