Sport

Tour: Galapředstavení Kreuzigera a Schlecka

V pekelné patnácté etapě připravil Frank Schleck o žlutý trikot Cadela Evanse . Roman Kreuziger byl jedenáctý.

Vítězem první alpské etapy na Tour de France se stal Simon Gerrans ze stáje Credit Agricole. Jeho vítězství však zaniklo ve světle obrovských změn v celkovém pořadí jednotlivých kategorií.


Australan Cadel Evans se musel rozloučit se žlutým trikotem, o který ho připravil Lucemurčan Frank Schleck. Dres pro nejlepšího vrchaře už není v držení Němce Sebastiana Langa. Jeho nositelem je v tuto chvíli Rakušan Bernhard Kohl.


U všeho důležitého byl Roman Kreuziger. Český cyklistický klenot znovu dokázal držet krok se světovou elitou a skončil na výborném jedenáctém místě.Brutální stoupání jako první chod

Pořadatelé letošní ročníku Tour de France jsou k cyklistům velmi krutí, protože jim hned v první alpské etapě přichystali pořádné galeje. Ihned po startu se totiž peloton musel drápat na 2744 m vysoký Col d´Agnel. Fanouškům cyklistiky se to však muselo líbit, protože to alespoň byla příležitost k častým útokům.


Úspěšný byl ten, který vyprovokovala  Egoi Martinez, Jose Luis Arrieta a Danny Pate. Později s k trojici uprchlíků přidal ještě Simon Gerrans ze stáje Credit Agricole.

Na lámání chleba došlo až při druhém chodu

Skupina, která měla v jednu chvíli až šestnáctiminutový náskok, přijela ve stejném složení před závěrečné stoupání první kategorie na 1440 m vysoký Miroglio, na jehož vrcholu byl umístěn cíl. Po více než 170 km v úniku měl nejvíce sil Gerrans.

Chrti v barvách CSC udolali Evanse

Všechno důležité se však dělo za cyklisty, kteří do celkového pořadí promluvit nemohli. Již od úpatí cílového stoupání se starali o tempo pelotonu jezdci týmu CSC. Zálusk na žlutý trikot Cadela Evanse si totiž dělali hned dva jeho zástupci, Frank Schleck a Carlos Sastre.

Zničující tempo dánské stáje dokázala akceptovat jenom vrchařská elita, do níž se zařadil i Roman Kreuziger. Systematickými nástupy se jim nakonec podařilo Evanse udolat. Australanovi vůbec nepomohl fakt, že musel útokům jezdců CSC odolávat sám, protože z jeho stáje nebyl v čele vůbec nikdo.

Evanse dovedl do cíle Kreuziger

Společně s Evansem odpadl i Kreuziger, ale na nejlepší z této skupiny nakonec ztratil pouze 43 s. O další tři sekundy za ním přijel vyčerpaný Evans.  "Neměl jsem moc šancí. Byl jsem tam sám proti třem," připomněl převahu jezdců stáje CSC sesazený lídr Evans. "Ale ještě není konec, je to velmi těsné. Myslím, že to je skvělý závod," řekl australský cyklista.


V klasifikaci o bílý trikot pro nejlepšího cyklisty do 25 let se dvaadvacetiletý Kreuziger posunul na druhé místo. Ztrátu na vedoucího Itala Vincenza Nibaliho, svého kolegu ze stáje Liquigas, stáhl o jednu minutu. Zaostává o minutu a 53 vteřin. Celkově je čtrnáctý. V pondělí čeká na cyklisty volný den.

Pereiro na Tour skončil

Patnáctou etapu poznamenal těžký pád předloňského vítěze Tour Oscara Pereira. Španělský cyklista si při sjezdu z  Col d'Agnel zlomil klíční kost a letošní ročník slavného závodu pro něj skončil. Jezdci stáje Caisse d'Epargne patřilo v průběžném pořadí 15. místo.

Výsledky - 15. etapa (183 km):

1. Gerrans (Austr.) 4:50:44, 2. Martinez (Šp.) -3, 3. Pate (USA) -10, 4. Arrieta (Šp.) -55, 5. Kohl (Rak.), 6. Sastre (Šp.) oba -4:03, 7. Valverde (Šp.) -4:12, 8. Meňšov (Rus.) -4:23, 9. F. Schleck (Luc.) -4:41, 10. Vandevelde (USA) -4:43, 11. Kreuziger (ČR) -4:46.

Průběžné pořadí:

1. F. Schleck 63:57:21, 2. Kohl -7, 3. Evans (Austr.) -8, 4. Meňšov -38, 5. Vandevelde -39, 6. Sastre -49, 7. Kirchen (Luc.) -2:48, 8. Jefimkin (Rus.) -3:36, 9. Valverde -4:11, 10. Sanchez (oba Šp.) -4:34, ...14. Kreuziger -7:15.

Jaromír Vlček, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události