Fotbal

Konec výtržnostem na stadionech?

Konec výtržnostem na stadionech?
Zdroj: Nova.cz, Jindřich Kodíček

Až deset let bez fotbalu se budou muset obejít neukáznění fanoušci.

Fotbalovým výtržníkům zřejmě od ledna nastanou krušné časy. Policie totiž od prvního dne příštího roku chystá změny, které obsahují například zákaz vstupu na fotbalové zápasy až na deset let, kamerový systém na stadionech, jiný způsob doprovodu fanoušků cestujících na venkovní utkání jejich klubu nebo také zpřísnění pravidel pro výkon pořadatelské služby.

Dali hlavy dohromady...

Strůjcem těchto změn je rezort ministerstva vnitra, který úzce spolupracoval s Českomoravským fotbalovým svazem a zástupci fotbalových klubů. Ministr vnitra Ivan Langer ve středu předloží vládě materiál, který analyzuje problematiku diváckého násilí na fotbale.


Přelomový je tento dokument v tom, že "konečně dělá jasno v tom, co kdo může". Vymezuje totiž na jedné straně povinnosti policistů a na straně druhé povinnosti fotbalových klubů. "Stadion patří klubům a pořadatelské službě, za veřejné prostory odpovídá policie," shrnul Langer.

Host do domu, slušný fanoušek do domu

Dokument vychází z institutu „pána domu“, kdy jsou stanovena pravidla, podle kterých se musí host, resp. fanoušek, chovat. Koupením vstupenky, vlastně podepisuje jakousi smlouvu, ve které jsou všechna pravidla obsažena,“ říká bezpečností ředitel ČMFS Miroslav Platil.


„Cílem našeho snažení je pojmenovat, najít, identifikovat a legálním způsobem potrestat výtržníky. Je to začátek cesty, jak se s nimi vyrovnat tím, že je vytlačíme ze stadionů,“ dodává Platil.

Anglický model v Česku

Naprostou novinkou je pak alternativní trest pro problematické fanoušky. Ten je kopií modelu, jež spolehlivě funguje v Anglii. Rabiátům z řad fanoušků by byla až na deset let znemožněna účast na fotbalových zápasech. Měli by povinnost hlásit se v době, kdy se budou utkání hrát, u úředníků Probační a mediační služby.

Skalní příznivci Sparty mlčí

O vyjádření k novým pravidlům jsme požádali sparťanské tvrdé jádro Ultras, zde je: "Vzhledem k tomu jak vaše televize již dlouho informuje o situaci na fanouškovské scéně v ČR, nemáme zájem vám poskytovat jakékoliv rozhovory. Berte tento email jako náš oficiální postoj."

Slušní budou i pořadatelé

Změny nebudou směřovat pouze k fanouškům, ale týkají se i těch, kdo stojí na druhé straně barikády. Soukromé bezpečnostní agentury budou od příštího roku moci přijímat do svých řad pouze bezúhonné a odborně i zdravotně způsobilé pracovníky. V budoucnu by se tedy nemělo stát, že na stadionech budou proti fanouškům zasahovat osoby s kriminální minulostí.


Na 17 fotbalových stadionech už je připraven kamerový systém, který pořadatelům i policii pomůže problematické fanoušky identifikovat.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události