Fotbal

Češi v semifinále s Německem

Češi v semifinále s Německem

Českou devatenáctku čeká na ME semifinálový souboj proti dosud neporaženým Němcům.

České fotbalisty do devatenácti let čeká na domácím evropském šampionátu šance na historický postup do finále. V cestě do finále budou svěřencům trenéra Jakuba Dovalila stát Němci, kteří jsou považovaní za velkého favorita celého turnaje.

Němci zatím nepoznali hořkost porážky. Dají jim ji ochutnat Češi?

Tým bývalého kanonýra Horsta Hrubesche dosud na mistrovství Evropy neztratil ani bod a vstřelil nejvíce branek. V základní skupině si houževnatí Němci postupně poradili se Španěly, Maďary a naposledy i s Bulhary. Skóre z těchto tří zápasů mají 7:2.

Češi – postup díky vítězství Anglie

Čeští mladíci ve skupině poznali všechno. Nejprve výhru nad Anglií, poté bezbrankovou remízu s Řeckem, ve které Češi nedokázali využít téměř půlhodinovou výhodu jednoho hráče v poli a poslední zápas divokou prohru s Itálií. K postupu jim tak napomohl fakt, že Angličané porazili ve svém posledním vystoupení tým Řecka.

Bojují o historický úspěch

Česká devatenáctka do souboje o nejcennější kov zatím nikdy nepostoupila. Mladíci sice vybojovali v letech 1982, 1983 a 2001 stříbrné medaile, ale tehdy mohli nastoupit maximálně osmnáctiletí hráči. Od roku 2002, kdy se systém soutěže změnil, dosáhla devatenáctka na dvě bronzové medaile.

Dovede trenér Dovalil Čechy do finále?


Čtyřiatřicetiletý kouč může rozšířit výčet svých úspěchů, který je již nyní hodně bohatý. S českým výběrem do 17 let skončil před dvěma lety na ME v Lucembursku druhý, ve stejném roce jako asistent Miroslava Soukupa u devatenáctky získal na ME v Polsku bronzové medaile a v loňském roce byl navíc u úspěchu dvacítky na MS v Kanadě.


"Bylo by fantastické, kdybychom postoupili. Klíč rozhodně povede přes kvalitní defenzivu. Nemůžeme si dovolit dostávat tak laciné góly jako v zápase s Itálií,“ uvedl kouč. V ofenzívě jsou naopak čeští mladíci silní. Především Tomáš Necid dělá soupeřům velké problémy. "Moc bych si přál, aby se i proti Němcům dokázal prosadit,“ dodal trenér Dovalil.

V zápase jde hráčům i o budoucí angažmá

Šampionát v Mladé Boleslavi je ideální příležitostí pro mladé hráče ukázat zahraničním agentům, co všechno umějí. V případě kvalitních výkonů může některé české reprezentanty potkat podobný osud jako třeba Martina Fenina či Ondřeje Mazucha po úspěšném loňském vystoupení na mistrovství světa dvacítek v Kanadě. Záleží jen na nich, jak hlasitě si o zahraniční angažmá řeknou.


První semifinále Itálie - Maďarsko se hraje od 17:30 v Plzni, Češi nastoupí proti Němcům ve 20:30 v Mladé Boleslavi.

jpz, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události