Sport

Kreuziger jedenáctý v královské etapě Tour

Španěl Sastre vyhrál druhou nejdelší etapu a oblékl se do žlutého trikotu. Roman Kreuziger dojel 11.

Na 210,5 kilometrů dlouhé trati čekal na cyklisty trojice náročných stoupání na Col du Galibier (2645 metrů), Col de la Croix de Fer (2067) a legendární L'Alpe d'Huez. Hned na úvod pláchla pelotonu trojice uprchlíků Remy Di Gregorio, Rubens Perez a Slovák Peter Velits. Ti byli na patnáctém kilometru takřka polapeni, ale pomohla jim Schumacherova aktivita.

Schumacher získal speciální prémii

Nejagresivnější jezdec předešlé etapy a vítěz časovky ze stáje Gerolsteiner šlápl do pedálů a když uprchlíci na 42. kilometru projížděli nejvýše situovaným evropským městem v Evropě, francouzským Brianconem, měli už více než čtyřminutový náskok. Stefan Schumacher byl stále nejaktivnější z čelní skupinky, kterou povětšinou táhl z čelní pozice.


S asi pětiminutovým náskokem se jeho družina vydala na více než dvacetikilometrové stoupání na Col du Galibier, nejvyšší bod letošní Tour de France. Schumacher byl za svou aktivitu odměněn a vrchol zdolal jako první. K dvaceti bodům do vrchařské soutěže získal speciální bonus 5 tisíc euro a Cenu Henriho Desgrange, která je pojmenovaná podle zakladatele nejprestižnějšího cyklistického závodu.

Nejdéle vydržel Slovák Velits

Neuspěl ale se svou snahou přesvědčit své kolegy z úniku k aktivnější spolupráci a peloton je začal dohánět. Jako první odpadl ze čtveřice Di Gregorio. Po „odlehčení“ se trio na čele závodu opět vzdálilo hlavnímu balíku, maximální náskok měl hodnotu sedmi minut a dvaceti vteřin.


Při dvacetikilometrovém stoupání na Col de la Croix de Fer nevydržel vysoké tempo ani Perez a v čele tak osiřeli Schumacher s Velitsem. Pereze během několika minut dohnal peloton, který pokračoval ve stíhací jízdě. Asi šest kilometrů pod vrcholem odpadl tahoun Schumacher, kterého vzápětí spolklo hlavní pole. Col de la Croix de Fer pokořil Velits už jen o minutu dříve, než zbytek startovní listiny a přes heroický výkon vedení neudržel.

Sastre svlékl Schlecka

V posledním kopci královské etapy se odehrával souboj mezi nositelem žlutého trikotu Frankem Schleckem a druhým největším favoritem Cadelem Evansem. Schleck se snažil i za pomoci svého bratra Andyho Australana setřást a získat tak větší náskok před Evansovou elitní disciplínou – časovkou.

Kreuziger dojel jedenáctý

V cíli na L'Alpe d'Huez se nakonec z etapového vítězství radoval doposud čtvrtý Carlos Sastre, který se rozhodl pro únik asi 12 kilometrů před cílem. Vystřídal tak v průběžném vedení závodu svého stájového kolegu Franka Schlecka a stal se už sedmým lídrem letošní Tour.


Se ztrátou více než tří minut dorazil do cíle jediný český zástupce Roman Kreuziger na jedenáctém místě. Celkově je s dvanáctiminutovým deficitem na výborném třináctém místě.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události