Sport

Američanka bude startovat na OH již ve třetím sportu!

Začínala jako plavkyně, poté zkusila triatlon a nyní ji zlákal moderní pětiboj.

Americká závodnice Sheila Taorminová bude první ženou v historii olympijských her, která bude reprezentovat již ve třetím sportu. "Nikomu se to ještě nepodařilo. Byla to pro mne zajímavá výzva a řekla jsem si, že bych to mohla dokázat,“ řekla Američanka.

V Atlantě získala zlato

Svou olympijskou kariéru začala již v roce 1996, kdy na olympiádě v Atlantě získala zlatou medaili v plavecké štafetě. Poté se v roce 2000 zúčastnila olympiády v Sydney, kde reprezentovala v triatlonu. Na australské olympiádě skončila šestá. Výsledek ji motivoval k další práci, a tak se na příští olympiádě, tentokrát v Aténách, opět postavila na start triatlonského závodu. Po 23. místě se zdálo, že její kariéra se blíží ke konci, ale Taorminová se místo rezignace vrhla na další sport, tentokrát moderní pětiboj.

Prodala dům

V nové disciplíně se ale Američance nedostávalo podpory, kterou tolik potřebovala. "Prohlížela jsem webové stránky a hledala definici slova deprese. Celé dny jsem probrečela,“ řekla Taorminová.
Poté jí ale zvedl sebevědomí její bývalý trenér triatlonu, když řekl: "Tohle je tvůj sen. Pokud budeš chtít prodat svůj dům, tak to udělej.“ A ona opravdu svůj dům prodala a přestěhovala se do Colorada, kde dva roky strávila tréninkem v americkém olympijském centru.

Taorminová: již žádný další sport

Po usilovném tréninku je připravena podat na olympiádě životní výkon. Ve sportu, který se skládá z pěti disciplín - střelby, šermu, plavání, běhu a jízdě na koni, doufá, že se prosadí. "Již žádný další sport. V životě už nebudu pokoušet jinou disciplínu. Ale není to obsese, teď bych prostě nesoutěžila, pokud bych se nemohla dostat na olympiádu ve třetím sportovním odvětví,“ uvedla Taorminová a dala tak jasně najevo, co ji motivovalo.

Nejvíce se potýká se šermem

Taorminové v současnosti dělá ze všech disciplín největší problém šerm a také jízda na koni. "To ježdění je opravdu těžké, protože mám strach, že se zraním. Když zkazím něco při střelbě, tak se nezraním. Než jsem začala jezdit, říkala jsem si, že to přeci nemůže být tak těžké, když většinu práce udělá kůň. Ale velmi jsem se mýlila. Nejhorší je, když se kůň zastaví před překážkou,“ sdělila své dojmy z nových disciplín americká olympionička.

Plánuje konec kariéry

Devětatřicetiletá sportovkyně plánuje brzký konec kariéry. "Je čas, abych za chvíli skončila. Již se mnohem více zajímám o život a lidi kolem mě a jsem méně zaměřená na svou olympijskou misi,“ uvedla sportovkyně.

Petr Hrubec, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události