Sport

Iráčtí sportovci nesmí na olympiádu!

Mezinárodní olympijský výbor zakázal start všem iráckým olympionikům.

MOV dnes oficiálně potvrdil, že iráčtí sportovci nesmí na olympijské hry do Pekingu kvůli vměšování politiků do národního olympijského hnutí. Podle olympijské charty totiž musí být všechny národní olympijské výbory nezávislé na jakémkoli politickém vlivu.

Hrozby se potvrdily

Irák byl provizorně vyloučen již dříve, protože 20. května irácká vláda rozhodla o rozpuštění všech sportovních svazů v zemi, včetně národního olympijského výboru. Poté jej sice obnovila, ale do vedení výboru dosadila své zástupce a nikoliv volené funkcionáře. MOV to nenechalo chladným a tak pozastavil iráckému výboru členství a pohrozil, že zemi vyloučí z olympijských her. Výbor, který vláda zrušila, byl zvolen v roce 2004 v souladu s olympijskými regulemi. Jeho předseda Ahmad al-Smarra´i a několik dalších členů byli v červenci 2006 uneseni ozbrojenými muži během schůze v centru Bagdádu, od té doby jsou nezvěstní. Irácká vláda prohlásila, že výbor byl zrušen proto, že byl zkorumpovaný a nefungoval.

Zákaz byl potvrzen dopisem

"I přes snahy MOV a sdružení asijských olympijských výborů najít řešení s představiteli irácké vlády s lítostí oznamujeme, že rozhodnutí zakázat Iráku start na olympijských hrách je definitivní,“ píše se v dopisu, který obdržel generální sekretář iráckého olympijského výboru.Čtyři roky práce byly zbytečné

Vyloučení z her je tragédií hlavně pro sedm sportovců, kteří se na olympiádu připravovali dlouhé čtyři roky. O start na olympiádě jich přijde celkem 7. Jedná se o dva veslaře, dva sprintery, jednoho lukostřelce, jednoho vzpěrače a judistu. Místa na olympiádu, která si vybojovali iráčtí sportovci v kvalifikaci, budou poskytnuta jiným národním olympijským výborům.

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události