Sport

Kreuziger: Boj o bílý trikot je bohužel rozhodnutý

Osmnáctou etapu nejprestižnějšího cyklistického závodu světa vyhrál Marcus Burghardt. Čech Kreuziger vyrovnal své druhé nejlepší umístění.

O osudu 18. dílu letošní Tour rozhodl únik dvojice Barredo – Burghardt. Prvně jmenovaný Španěl byl před touto etapou na 100. příčce průběžného pořadí se ztrátou více než dvě a půl hodiny na lídra a svého krajana Sastreho, jeho německý parťák z trháku byl ještě o dalších 34 míst níže.


Ve finiši měl více sil Burghardt

Toto duo neustále zvyšovalo svůj náskok na zbytek startovního pole, který přesáhl deset minut. Na posledních deseti kilometrech si oba borci nedali nic zadarmo a snažili se trhákem rozhodnout o svém triumfu v etapě. Všechny pokusy ale byly marné a o vítězi tak musela rozhodnout cílová rovinka. V ní měl více sil pětadvacetiletý Burghardt a pásku protnul s rukama nad hlavou.

Prohlédněte si 18. etapu Tour na videu:

Burghardt se dočkal díky triumfu sladké odměny za loňský ročník Tour, kdy obletěly svět záběry jeho bizarní srážky s labradorem, při níž zdemoloval kolo. "Dnes jsem chtěl udělat úspěšný únik za každou cenu," řekl pětadvacetiletý cyklista z týmu Columbia, nástupce T-Mobile.

Vítěz: Můj soupeř měl pravdu!

"Zhruba deset kilometrů před cílem mi Barredo řekl, že už mě nebude střídat, protože jsem ve spurtu rychlejší. Jsem rád, že měl pravdu," dodal vysoký Němec k vítěznému závěru.


Za nimi mířila do Saint Etienne trojice pronásledovatelů. Na další menší skupinku se čtyři kilometry před cílem dotáhl jediný český zástupce na Tour Roman Kreuziger. Průběžně druhý cyklista v pořadí jezdců do 25 let ihned převzal vůdčí roli. Do cíle nakonec dorazil na osmém místě se ztrátou asi šesti a půl minuty na vítěze.

Kreuziger dojel potřetí v první desítce

V závěrečném sprintu si zvedl sebevědomí proti svému největšímu konkurentovi v boji o bílý trikot Lucemburčanovi Andy Schleckovi. Nesnížil sice jeho náskok v čele bodování cyklistických nadějí, ale na cílové pásce skončil o dvě místa výše.

Kreuziger: Boj o bílý trikot je rozhodnutý

V úniku v závěru etapy se prý Kreuziger objevil náhodou. "Nastoupili Dumoulin s Desselem a já jel za nimi. Bohužel Andy Schleck si to dojel, takže jsem na něj nic nezískal. Myslím si proto, že boj o bílý trikot je rozhodnutý," řekl Kreuziger novinářům.


"Zítra se pokusím pošetřit co nejvíce sil a v časovce to ještě zkusím. V té první na mě Schleck najel minutu, ale může mít špatný den, já naopak dobrý," doufá český jezdec.


Osmým místem zopakoval své umístění z deváté etapy, nejlépe byl zatím šestý. Při své premiérové účasti na nejnáročnějším cyklistickém podniku se tak potřetí dokázal probojovat do první desítky. Celkově jezdci stáje Liquigas patří stále 13. příčka. Ve žlutém jede i nadále Španěl Sastre.

Výsledky - 18. etapa (196,5):
1. Burghardt (Něm.) 4:30:21 hod., 2. Barredo (Šp.) stejný čas, 3. Feillu, 4. Le Mevel (oba Fr.) oba -3:33, 5. Astarloza (Šp.) -3:35, 6. Dumoulin, 7. Dessel (oba Fr.), 8. Kreuziger (ČR), 9. Hoste (Belg.), 10. A. Schleck (Luc.) všichni -6:39.

Průběžné pořadí:
1. Sastre (Šp.) 79:16:14, 2. F. Schleck (Luc.) -1:24, 3. Kohl (Rak.) -1:33, 4. Evans (Austr.) -1:34, 5. Meňšov (Rus.) -2:39, 6. Vandevelde (USA) -4:41, 7. Valverde -5:35, 8. Sánchez (oba Šp.) -5:52, 9. Valjavec (Slovin.) -8:10, 10. Jefimkin (Rus.) -8:24, ...13. Kreuziger -12:02.

Pořadí jezdců do 25 let:
1. A. Schleck 79:26:18, 2. Kreuziger -1:58, 3. Nibali (It.) -15:35.

dfk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události