Sport

Jacques Rogge na olympiádě očekává 40 dopingových případů

Jacques Rogge na olympiádě očekává 40 dopingových případů
Zdroj: TN.cz

Neustále se zvyšující počet testů znamená více sportovců usvědčených z dopingu.

Pekingská olympiáda se blíží mílovými kroky a veřejnost se zajímá, zda letos padne také jeden nelichotivý olympijský rekord. A sice počet přichycených sportovců, kteří se budou uměle snažit zlepšit svůj výkon.

Rogge: Peking předčí Atény

Na minulé letní olympiádě v Aténách bylo z dopingu usvědčeno 26 sportovců, což je dosavadní rekord. Jacques Rogge se domnívá, že letos bude toto číslo ještě vyšší. Jako argument předsedovi MOV slouží neustále se zvyšující počet testů a také jejich vzrůstající kvalita. "Počet testů se znatelně zvýšil. Jsem si jistý, že se situace ohledně dopingu zlepšila. Když si vezmete, že atletické výkony staré 20 i 30 let nejsou zlepšovány, tak to něco naznačuje. Závodníci se nezlepšují tak rychle jako například jezdci při Tour de France,“ rýpnul si do cyklistické soutěže, která je proslulá každoročními dopingovými skandály.

Bude provedeno 4 500 testů

Na olympijských hrách v roce 2000 v Sydney bylo provedeno 2 800 testů, z nichž 12 bylo pozitivních. V Aténách již bylo provedeno 3 700 testů, což znamenalo konec pro 26 sportovců. Někteří z nich se nedostavili za dopingovými komisaři a dá se předpokládat, že k tomu měli pádný důvod…
Vzhledem k tomu, že v Pekingu se plánuje provést 4 500 testů, Rogge si myslí, že bude i více přistižených sportovců. "Kolik že bude dopingových případů v Pekingu? Určitě více než v Aténách. Podle počtu testů, které se v Pekingu uskuteční, očekávám 30 až 40 případů,“ uvedl Rogge.

V Pekingu vyrostla nová laboratoř

Laboratoř, která je umístěna v olympijském centru v Pekingu jen kousek od hlavních sportovišť, zabírá plochu 5 000 metrů čtverečních a stála 10 milionů dolarů. "Kromě testování koní budou všechny testy provedeny v této nové laboratoři. V době špičky se zde bude provádět až 200 testů denně. Každý den se na testování bude podílet 150 zaměstnanců,“ uvedl Wu Mou-tchien, který laboratoř vede.


Dopingové kontroly byly na olympiádě poprvé představeny v roce 1968 v Mexiku. Od té doby se změnili látky, které sportovci užívají, ale také se zlepšilo vybavení laboratoří, které hříšníky usvědčují. Počet odhalených dopingových hříšníků tak neustále stoupá.

Petr Hrubec, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události