Sport

Kreuziger se zapsal do historie české cyklistiky

Kreuziger se zapsal do historie české cyklistiky
Zdroj: tn.cz / ČTK

Je mu teprve dvaadvacet let a už teď je jednou z největších postav české cyklistiky.

A jaké číslo je šťastné pro Kreuzigera? Možná to, s nímž poprvé startoval na nejslavnějším cyklistickém závodě. Muž, který se narodil 6.5. před dvaadvaceti lety dostal totiž samolepku s číslem 65! Hádejte, jaké bylo zatím nejlepší umístění českého cyklisty na Tour? Symbolicky 65. místo. Šťastné číslo české cyklistiky je ale od dnešního dne určitě třináctka. Kreuzigerovo nejlepší umístění našince na Tour de France.

Co si o Kreuzigerově úspěchu myslí česká cyklistická legenda? Podívejte se zde.


Bílý trikot mu o vlásek unikl

V pořadí mladých jezdců do 25 let dokonce skončil druhý za Andy Schleckem z Lucemburska. Juniorský mistr světa z roku 2004 tak daleko převýšil své očekávání od své premiérové účasti na nejtěžším podniku. Vyhrál sice generálku na Tour, závod Kolem Švýcarska, jako vůbec nejmladší v historii, velké cíle si ale ve Francii nedával.


"Nikdy bych zatím neřekl, že bych Tour chtěl vyhrát. Pokud se chci něčemu přiučit, tak musím za každých okolností dojet. Teprve v průběhu závodu se uvidí, zda má cenu bojovat o dobré celkové umístění, nebo vypadnout z pořadí a zkusit nějakou horskou etapu vyhrát," řekl novinářům před startem závodu.


Nakonec platila verze první. Kromě třetí etapy se Kreuziger rychle rozkoukal a neustále stoupal průběžným pořadím. Nejlepší umístění urval v šesté etapě, kdy dojel šestý. Dvakrát se mu ještě podařilo proklouznout mezi první desítku v cíli, byl shodně osmý. V časovce před závěrečnou etapou s tradičním cílem v Paříži ještě proháněl Schlecka v boji o bílý trikot.

Svorada a Kreuziger? Jako den a noc

Atmosféru nejproslulejšího závodu okusilo před Kreuzigerem celkem pět Čechů a dva Slováci. Byli jimi René Andrle, Jan Hruška, Milan Jurčo, Tomáš Konečný, Pavel Padrnos, Květoslav Palov a Ján Svorada. Posledně jmenovaný zanechal v historii závodu nejvýznamnější individuální stopu.


Jezdecký opak Romana Kreuzigera, vyhlášený spurtér Svorada, se poprvé podíval na Tour v roce1993. O rok později, ještě stále se slovenským občanství, dokázal triumfovat v jedné z etap. V roce 1996 se stal Čechem a kromě toho, že opět zvítězil v jedné etapě, oblékal v prvních třech zelený trikot pro nejlepšího spurtéra. Body pro jeho získání se udělují na sprintérských prémiích a podle pořadí v cíli jednotlivých etap.

Padrnos parťákem legendárního Armstronga

Další dvouletku Svorada završil v roce 1998 třetím a posledním etapovým vítězstvím na Tour v kariéře, zelený trikot oblékl během dvou dílů třítýdenního závodu. Naposledy se objevil ve startovním poli v roce 2002 v dresu stáje Lampre, celkem se během kariéry zúčastnil Tour osmkrát.


Jako poslední Čech zažil atmosféru Tour v roce 2006 Padrnos, který si francouzský závod zajel hned sedmkrát. Jeho nejlepším umístěním je 69. místo z roku 2002. Na své konto si připsal i tři etapová vítězství v týmové časovce. Svou první Tour zažil Padrnos po boku svého krajana Jána Svorady ve stáji Lampre-Daikin.

Kdo je Roman Kreuziger:

Český silniční profesionální cyklista jezdící od roku 2006 v nejprestižnějším seriálu ProTour za stáj Liquigas. Dosavadním největším úspěchem mezi profesionály je jeho vítězství v závodě Kolem Švýcarska z letošního roku. V tradiční generálce na Tour de France triumfoval jako vůbec nejmladší jezdec v historii. Je juniorským mistrem světa v silniční cyklistice z roku 2004.


Poprvé na sebe mezi profesionály upozornil při prologu závodu Paříž - Nice 2007, kdy skončil druhý a získal tím svoje první 2 ProTour body. Jeho prvním profesionálním vítězstvím byla 1. etapa závodu Settimana Ciclista Lombarda. Svoje 2. místo z prologu Paříž - Nice zopakoval na prologu Kolem Romandie 2007 a díky výdrži v horách i excelentnímu 6. místu v závěrečné časovce si Kreuziger vydobyl celkově 6. pozici v tomto závodě.


V září 2007 zkusil svůj první z velkých závodů – španělskou Vueltu. Dokončil na 21. místě, těsně za Pro Tour body. Na začátku roku 2008 ho zbrzdilo zranění, ale do plné formy se vrátil v závodě Kolem Romandie, kde obsadil druhé místo v celkové klasifikaci, 35 sekund za vítězným Němcem Klödenem.

dfk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události