Sport

Obyvatelé Pekingu autem do ulic nevyjedou

Pekingští organizátoři zvažují, že během olympiády zakáží vyjet do ulic až 90 procentům automobilů.

Do zahájení olympijských her zbývá jedenáct dnů, ale Peking je stále zahalen v hustém smogu. Pomalu, ale jistě tak olympijské hry ztrácí označení "zelená olympiáda." Takový název je všem spíše pro smích, když lidé vidí realitu ve městě.

Další omezení svobody

Původně se počítalo s tím, že do ulic města bude při olympiádě moci vyjet 50 procent automobilů. V lichých dnech měla vyjet auta, která mají liché poslední číslo SPZ značky. V sudých dnech zase auta se sudou číslicí na konci. Ale viditelnost jen několik set metrů pravděpodobně přiměje organizátory k razantnějšímu omezení osobní dopravy.

Uzavření továren nepomohlo

Minulý týden se v Pekingu zavřely desítky továren a milion vozů nesmělo do města, leč ovzduší to výrazně nezlepšilo. Čínské státní noviny citovaly Pekingskou agenturu pro ochranu životního prostředí, která vydala zprávu volající po větším zpřísnění provozu osobních vozů, které by znamenalo, že až 90 procent automobilů nebude moci vyjet do ulic. Organizační výbor zatím informace nepotvrdil. "Momentálně situaci konzultujeme s odpovědnými vládními představiteli,“ uvedla mluvčí výboru Ču Ťing.

Krizový plán je připraven

Čínské noviny China Daily ale citovaly představitele Pekingské agentury pro životní prostředí Li Sina, který uvedl: "Pokud se kvalita vzduchu nezlepší, tak 48 hodin před startem olympiády spustíme krizový plán.“ Mluvčí organizace potvrdil, že se opatření chystají, ale neposkytl žádné další detaily, jak přesně bude krizový plán vypadat.


"Kvalita ovzduší se musí zlepšit, protože stále nesplňuje požadovaný standart,“ uvedl mluvčí Tu. Jeho slova potvrzuje i organizace Greenpeace, která vydala zprávu, ve které se píše, že kvalita vzduchu stále nedosahuje mezinárodně uznávaného standartu a koncentrace částečkových imisí ve vzduchu je stále dvakrát větší než bezpečné množství.

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události