Sport

Tragikomický dopingový případ italské cyklistky

Dávejte si pozor na dietní přípravky. I ony obsahují látky, které figurují na dopingové listině.

Doping je v cyklistice poměrně častým jevem, což se znovu ukázalo v plné nahotě na Tour de France. Nejpopulárnější podpůrnou látkou je EPO, které uměle zvyšuje množství hemoglobinu v krvi. Odborníci, kteří nedávno prováděli testy s amatérskými sportovci, jimž EPO podávali, mluví dokonce až o 50% nárůstu výkonnosti.

Naivní Italka zřejmě přijde o olympiádu

To ale zdaleka není případ italské mistryně světa Marty Bastianelliová, která je hlavní postavou tragikomické dopingové aféry. Kvůli své pošetilosti zřejmě přijde o olympijské hry. V tuto chvíli čekají představitelé italské cyklistické federace na výsledek vzorku B, na jehož základě bude vyřčen verdikt.


„Udělala něco neuvěřitelně naivního, byla pozitivně testována na flenfluramin, tedy látku, která se používá na hubnutí,“ řekl Renato Di Rocco, prezident Italské cyklistické federace. „Je úplně posedlá svojí váhou, jí pouze salát,“ dodal.

Jsem nevinná, za všechno může můj lékárník

Bastianelliová se zuřivě brání, že je nevinná. Za všechno prý může její lékarník, kterému doposud bezmezně věřila. „Jsem znechucená jeho jednáním. Míchal mi přírodní přípravky, které pomáhají hubnout,“ komentovala situaci rozhořčená jednadvacetiletá cyklistka.


„Jedinou podezřelou složkou na seznamu použitých látek byl benfluorex. Ten ale není na seznamu zakázaných prostředků. Laboratorní testy následně bohužel ukázaly, že benfluorex obsahuje ještě další složku, které může za můj pozitivní test. Jak to mám ale vědět,“ ptala se sama sebe zdrcená Italka.

Dceru nutil hubnout její trenér

„Moje dcera brala léky na snížení váhy. Bylo to vše se souhlasem jejího doktora, který ji ujišťoval, že žádná z látek není na seznamu zakázaných prostředků,“ řekla matka nešťastné cyklistiky. „Marta se navíc snažila hubnout na základě rady trenéra italské cyklistické federace. Bude potom prý mít větší šance na úspěch,“ hájila svoji dceru.

Jak tohle všechno dopadne?

Prezident Italského olympijského výboru Gianni Petrucci nicméně řekl, že bude velmi tvrdý, pokud analýza vzorku B bude pozitivní. „Marta Bastianelliová zradila italskou i světovou cyklistiku," říká Petrucci nesmlouvavě.

jvl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události