Sport

Silnov skočil 238 cm a pojede na olympiádu

Ruský výškař si na poslední chvíli zajistil účast na OH nejlepším světovým výkonem roku.

V pátek Silnov přeskočil laťku ve výšce 238 centimetrů a připsal si cenné vítězství v prestižním závodě London Grand Prix. Nejlepší výškařský výkon letošní sezony nenechal v klidu představitele ruského olympijského výboru, kteří Silnova dodatečně nominovali na OH.

V nominaci ani nedoufal

Silnov byl po londýnském závodě nadšený z předvedeného výkonu, ale litoval, že se mu takto nedařilo již dříve. To ještě netušil, že za pár dní mu na dveře zaklepe olympijská nominace.


"Moje forma přichází trochu pozdě,“ postěžoval si Silnov. "Měl jsem takový výkon předvést již při ruské kvalifikaci. Ale jsem s tímto výkonem spokojený a ještě více jsem rád, že jsem vylepšil své osobní maximum,“ dodal atlet.


V kvalifikaci až čtvrtý

Silnov v Ruské kvalifikaci skončil až na čtvrtém místě, když předvedl výkon 230 centimetrů. Pár centimetrů navíc přidal pouze Jaroslav Rybakov, který skočil 233 cm. Sedm skokanů skočilo 230 cm stejně jako Silnov, a tak o dvou olympijských místech rozhodoval počet pokusů, který závodníci potřebovali k překonání laťky. Nejmenší počet nezdařených pokusů měli Vjačeslav Voronin a Andrej Těrešin, kteří se podělili o titul ruského vicemistra.

Na olympiádu přece jen pojede

Silnovův světový výkon probudil z letargie ruské členy olympijského výboru, kteří se na mimořádném interním hlasování vyslovili pro Silnovovu účast na olympijských hrách. "Ve sborné musejí na olympiádě startovat jen ti nejlepší z nejlepších. A Silnov předvedl absolutně nejlepší výkon z našich výškařů za celý současný olympijský cyklus," uvedl šéf NOV Leonid Ťagačov, který byl Silnovově nominaci také nakloněn. "Je to těžká situace. Ale vznikla, protože chceme mít v týmu sportovce, kteří mají vítězný potenciál," sdělil šéf ruských atletů Valentin Balachničev.

Kdo bude vyřazen z nominace?

To, že Silnov pojede na olympijské hry, není dobrá zpráva pro všechny sportovce. Jeden z dvojice výškařů Voronin-Těrešin bude totiž z nominace vyškrtnut. Rusové totiž na olympiádu pošlou pouze tři výškaře a pozice Jaroslava Rybakova je neotřesitelná. Ruské funkcionáře teď čeká nepříjemné rozhodování, koho připraví o životní sen.

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události