Sport

Rozhodčí NBA musí do vězení

Tim Donaghy ovlivňoval zápasy NBA. Jeho přátelé na ně sázeli a to je přišlo pěkně draho.

Americký basketbalový rozhodčí si od pískání bude muset na chvíli odpočinout. Za podávání informací o zápasech, které pískal v zámořské NBA, dostal u soudu trest 15 měsíců vězení.

Dostal stejný trest jako jeho komplic

Oproti původním prognózám dostal Donaghy stejný trest jako profesionální gambler James Battista, který pobude ve vězení rovněž 15 měsíců. Jejich třetí společník Thomas Martino, který mezi oběma muži fungoval jako prostředník, dostal trest ve výši roku a jednoho dne.


Donaghyho právník žádal soudkyni, aby jeho klientovi nařídila ochrannou léčbu z patologického gamblerství. To se mu ovšem nepodařilo. Trest pro Donaghyho mohl být až ve výši 33 měsíců, ale soudkyně přihlédla k faktu, že Donaghy plně spolupracoval s vyšetřovateli. Proto dostal "jen“ 15 měsíců vězení.

Donaghy: Zahanbil jsem sebe i svou rodinu

"Zahanbil jsem sebe i celou svou rodinu," řekl soudkyni. Po dvě sezony totiž dokázal svými verdikty jemně dovést zápas tam, kam se mu hodilo, aniž by okolí pojalo sebemenší podezření. Jeho komplicové pak na zápasy sázeli různě vysoké částky a o výdělky se pak dělili. "Organizace NBA, hráči i diváci na něho spoléhali, věřili, že svou práci bude vykonávat tím nejčestnějším způsobem, to ale nedělal,“ řekla soudkyně.

Jak se vyvíjel Donaghyho případ:

červen 2007: FBI kontaktuje NBA k diskuzi o možném sázení na zápasy
červenec 2007: Vyšetřování vede k odhalení profesionálního gangu v New Yorku
srpen 2007: Donaghy se přiznává ke dvěma trestným činům, braní úplatků od sázkařů za tipy na zápasy a vlastnímu sázení
červen 2008: Donaghy tvrdí, že vysoce podezřelé 6. utkání série play off mezi LA Lakers a Sacramento Kings v roce 2002 bylo ovlivněno dvěma ze tří rozhodčích zápasu
29. července 2008: Donaghy dostává trest na 15 měsíců odnětí svobody

hrc, Mediafax / tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události