Sport

Mezi MOV a Čínou asi existuje "tichá dohoda o cenzuře"

Představitelé Mezinárodního olympijského výboru se museli smířit s faktem, že přístup novinářů k internetu bude omezený.

Vývoj kauzy okolo cenzury internetové sítě v dějišti XXIX. letních olympijských her nasvědčuje tomu, že mezi Mezinárodním olympijským výborem a Čínou existuje v tomto směru tichá dohoda. Prohlásil to předseda mediální komise Kevan Gosper, který však tvrdí, že ani jako člen výkonného výboru neměl o této domluvě tušení. "Z prohlášení obou stran vyplývá, že existuje dohoda, o které jsem nevěděl,“ uvedl ve čtvrtek Australan pro agenturu AFP.

Internet bez omezení? Ani náhodou

Už ve středu vyšel MOV s pravdou ven a přiznal, že věděl o tom, že čínský režim nikdy skutečně neplánoval uvolnit omezení na internet pro novináře. Přitom přístup k internetu bez omezení slíbil novinářům před dvěma týdny sám předseda MOV Jacques Rogge. "Všichni jsme byli přesvědčeni, že to tak bude, ale zřejmě došlo k dohodě, ve které je něco jiného,“ komentoval Roggeho výrok Gosper. "Osobně jsem zklamaný, že přístup na internet není větší. Ale nemůžu Číňanům říkat, co mají dělat," uvedl pro hongkongské noviny South China Morning Post.


Zároveň se na dálku omluvil všem médiím, která svými dřívějšími vyjádřeními o naprosto volném přístupu k internetu uvedl v omyl. "Byl jsem informován o tom, že někteří zástupci MOV se s čínskou stranou dohodli, že některé choulostivé stránky budou zablokovány," dodal Gosper.

Některé webové stránky zkrátka komunistům nevyhovují

Až v průběhu týdne se ukázalo, že se z počítačů v Číně nelze dostat na webové stránky, které nevyhovují místní vládě. Jde o adresy zakázané církve Falun Gong, tibetské exilové vlády, různých disidentských skupin, mezinárodní organizace lidských práv Amnesty International a podobně. Ze strany MOV však vůči Pekingu nezazněla žádná oficiální výzva. "Několik internetových stránek je zablokováno jen z toho důvodu, že porušují čínské zákony. Věříme, že zahraniční média budou v tomto směru respektovat čínské právo,“ přiznal ve čtvrtek mluvčí organizačního výboru Sun Wej-te.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události