Sport

Nadal se posadí na tenisový trůn

Španělský tenista Rafael Nadal vystřídá na tenisovém trůnu Rogera Federera.

Španělský tenista Rafael Nadal bude novou světovou jedničkou. Na turnaji série Masters v Cincinnati vyřadil v pátečním čtvrtfinále Ekvádorce Nicolase Lapenttiho po setech 7:6, 6:1 a na prvním místě žebříčku ATP vystřídá po čtyřech a půl letech švýcarského fenoména Rogera Federera.

Na tenisový trůn tak jako tak. Záleží kdy...

Vítěz letošního Wimbledonu a čtyřnásobný antukový král z French Open se může dostat na nejvyšší pozici žebříčku už v pondělí. To ale pouze v případě, že celý turnaj vyhraje. Kdyby Nadal v Cincinnati vypadl v semifinále, stanul by v čele pořadí 18. srpna. Pokud se dostane do finále, má jistotu tenisového trůnu 11. srpna.

Dlouhá nadvláda Federera

Federer figuruje na nejvyšší příčce světového žebříčku nepřetržitě 235 týdnů, což je historické maximum. Daleko za ním je se 160 týdny Američan Jimmy Connors.

40 - Ilie Nastase (23. srpna 1973 - 2. června 1974),
30 - Gustavo Kuerten (23. dubna 2001 - 18. listopadu 2001)

Třetí Španěl světovou jedničkou

Nadal se stane třetím Španělem, jemuž se povedlo dostat se až na vrchol světového pořadí. Před ním byli nejlepšími tenisty Carlos Moya a Juan Carlos Ferrero. "Jsem šťastný, protože o post jedničky jsem usiloval tři roky. Pravda, byl jsem spokojený, i když jsem vyhrával turnaje jako světová dvojka, ale být číslem jedna byl samozřejmě můj velký cíl," prohlásil po utkání Nadal, jenž strávil na druhém místě žebříčku 158 týdnů.

Přiznal, že klíčový duel s dvaatřicetiletým Ekvádorcem Lapenttim nebyl vůbec jednoduchý. V úvodní sadě musel Nadal odvrátit dva brejkboly a nakonec zvítězil až po téměř dvou hodinách. "Už jsem byl po těch zápasech z minulého týdne v Torontu docela unavený, tady je navíc hodně horko a vlhko. Nakonec se to podařilo," dodal španělský vítěz pěti grandslamových turnajů.

Dokáže Djokovič alespoň oddálit korunovaci Nadala?

Nadala čeká v boji o finále Srb Novak Djokovič, který si poradil s Ernestem Gulbisem 6:3 a 6:4. Dvaadvacetiletý Španěl má v současnosti skvělou formu. Dokázal vyhrát už 32 zápasů v řadě a získal pět turnajových titulů za sebou.

Výsledky: Turnaj série Masters v Cincinnati

Nadal (2-Šp.) - Lapentti (Ekv.) 7:6, 6:1. Murray (8-Vel. Brit.) - Moya (Šp.) 2:6, 6:3, 6:1. Karlovič (16-Chor.) - Kohlschreiber (Něm.) 7:6 (6), 7:6 (3). Djokovič (Srb.) - Gulbis (Lot.) 6:3, 6:4.