Fotbal

Ostrý start Gambrinus ligy

Ostrý start Gambrinus ligy

Dnes začíná fotbalová Gambrinus liga. Magnetem kola je střetnutí Sparty s Mladou Boleslaví.

Konečně je to tady! Moment, na který tuzemští fanoušci čekali celé léto právě nadešel. Čekání na prvoligový fotbal je u konce.

Sparta – Mladá Boleslav

Hned první kolo nabídne zážitek pro fotbalové gurmány. Na pražské Letné se totiž střetnou dva žhaví aspiranti na pohárová umístění. Zatímco pro Spartu je honba za titulem povinností, boleslavští po něm zatím jen po očku pošilhávají. A dnes je čeká zkouška ohněm. Na Letné se očekává až patnáct tisíc fanoušků, kteří jsou zvědavi, zda se rudá mašina díky Bergerovi opět rozjede a bude válcovat vše, co jí stojí v cestě. Zastavit se jí budou stavit mladoboleslavští, kteří jsou posíleni o zbrusu nové útočné duo Papadopulos – Pecka. Hlavně druhý jmenovaný je specialistou právě na Spartu. V pěti zápasech proti holešovickému týmu dokázal vstřelit šest branek! Takovou bilanci proti historicky nejlepšímu klubu nemá v současnosti žádný jiný fotbalista.


Pecku se bude snažit zastavit nejlepší stoper ligy Tomáš Řepka. Uvidí diváci polepšeného Řepku, nebo bude pod ním trávník opět jiskřit? Jisté je, že Boleslav na Spartu umí zahrát. Na jaře jí sice doma podlehla 1:4, ale dvakrát ze čtyř pokusů v hlavním městě dokázala vyhrát. Naposledy se jí to povedlo loni na podzim. Na Letné se také představí miláček sparťanského publika Ludovic Sylvestre, který přestoupil právě do Mladé Boleslavi.

Předpokládané sestavy

Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kadlec - Kladrubský, Hušek, Berger, Matušovič - Slepička, Došek.
Mladá Boleslav: Miller - Kalina, Janíček, Procházka, Hrdlička - Kysela, Rajnoch, Sylvestre, Poláček - Papadopulos, Pecka.


Absence: Kušnír (4 ŽK), Kisel (zranění) - žádná.

Ostrava – Kladno

Baník by si pro první zápas soutěže nemohl vybrat lepší tým. Kladno, které se v minulém ročníku zachránilo na poslední chvíli, bude mít proti Baníku velmi těžkou pozici. Kladenští přivedli do kádru pouze hráče z nižších soutěží a tak se dá očekávat, že kladenští budou opět bojovat o udržení v lize. Čeští odborníci pasují Kladno do role nejžhavějšího kandidáta na sestup. To Ostrava má jiné starosti. Letos by se ráda zúčastnila boje o titul. Kádr je stabilizovaný a hlavně se podařilo udžet největší hvězdu a zároveň nejlepšího střelce ligy Václava Svěrkoše. Kladno se s rolí outsidera nemíní smířit. Trenér Hřídel hýří sebevědomím. "Jak já a celý realizační tým, tak celé mužstvo jsme odhodlaní v Ostravě zabodovat. Strach nemáme," prohlásil Hřídel.

Předpokládané sestavy

Ostrava: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Rajtoral, Marek, Lukeš, Lička - Střihavka, Svěrkoš.
Kladno: Pavlík - Bartoš, Killar, Gross, Hajník - Zoubele, Holub, Strnad, Šisler, Cigánek - Klinka (Zachariáš).


Absence: Otepka (8 ŽK) - Procházka, Szabo (oba zranění).

Viktoria Plzeň – Viktoria Žižkov

Atraktivní duel se odehraje na Městském stadionu v Plzni, kde domácí Viktoria přivítá Žižkov. Hlavní otázka sobotního večera je, zda se Plzni podařilo zapracovat všechny posily do mužstva, a zda se hráči dokázali za tak krátkou dobu sehrát. Očekává se návštěva přes pět tisíc diváků, kteří budou zvědavi hlavně na největší letní posilu Pavla Horvátha. Plzeň chce letos atakovat příčky znamenající účast v pohárech a k tomu by jí kromě Horvátha měl pomoci čtyřlístek bývalých sparťanů Poštulka, Petržela, Limberský, Rezek.


To Viktoria Žižkov by sezonu ráda odehrála ve středu tabulky. Posílila o řízného obránce Gabriela a hlavně českobudějovického záložníka Vozábala. "Proti Plzni projde naše defenziva ostrou zkouškou,“ uvedl žižkovský trenér Griga.
Premiéru na Plzeňské lavičce si prožije Jaroslav Šilhavý. "Lidé budou chtít vidět góly a útočný fotbal. Ale Žižkov také hodně posílil," řekl Šilhavý.

Předpokládané sestavy

Plzeň: Poštulka - Limberský, Hochmeister, Rada, Lecjaks - Rezek, Horváth, Trapp, Petržela - Varadi, Tatanašvili.
Žižkov: Hruška - Šťastný, Labant, Gabriel, Čermák - Stracený, Vozábal, T. Procházka, Koukal - Švancara, Kalod.


Absence: nikdo - Bukač (rekonvalescence), Pilař, Xavier, Novotný (všichni nejistý start).

Tescoma Zlín – Baumit Jablonec

Zlín do souboje s jabloneckými poved nový trenér Pavel Malura. Oba soupeři by si přáli na úvod soutěže bodovat. Zlín doufá, že naváže na povedenou letní přípravu, kde dokázal vyhrát pět zápasů v řadě. Jablonečtí měli v přípravě problémy se střeleckou produktivitou a doufají, že konečně začnou dávat branky. Minulý ročník patřil jablonecký tým s 24 góly k nejméně produktivním družstvům v lize. Hlavním tahákem zápasu by měl být návrat útočníka Lafaty na české trávníky. Dokáže David Lafata pozvednout produktivitu jabloneckých na vyšší úroveň?

Předpokládané sestavy

Plzeň: Poštulka - Limberský, Hochmeister, Rada, Lecjaks - Rezek, Horváth, Trapp, Petržela - Varadi, Tatanašvili.
Žižkov: Hruška - Šťastný, Labant, Gabriel, Čermák - Stracený, Vozábal, T. Procházka, Koukal - Švancara, Kalod.


Absence: nikdo - Bukač (rekonvalescence), Pilař, Xavier, Novotný (všichni nejistý start).

Všechny zápasy začínají v 19 hodin až na utkání Plzeň - Žižkov, které začíná již v 17 hodin.

Tipy tn.cz

Sparta – Mladá Boleslav X
Ostrava – Kladno 1
Plzeň – Žižkov 1

Petr Hrubec, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události